sobota 4. ledna 2003

mozilla.cz alias její lokalizace skončila

Ikdyž je tato neradostná zprava poněkud staršího data, nic to nemění na této smutné skutečnosti. Více je možné si přečíst přímo na na stránkách mozilla.cz. Škoda, osbně mi osud lokalizace není cizí, neb i já jsem limitován proklatým nedostatkem času. Kdyby měl kdokoliv zájem, se znovu pustit do lokalizace, budu jedině rád a samozřejmě pomůžu.

čtvrtek 2. ledna 2003

Koderovy začátky

Každý z nás nějak začal svoji " počítačovou kariéru", ja osobně na vánočním dárku jménem DIDAKTIK M léta páně 1992. Byly to slastné časy mladické nerozvážnosti, hraní her na doktrora a prvních krůčku v programovacím jazyku BASIC. Dnes už zůstala jen vzpomínka a malá jizva, po vyrvaných vlasech za to, že jsem tento pekelný stroj řízený mikroprocesorem Z80 tikajícím na neuvěřitelných 4KHz prodal. Takhle začínal Dagi, ovšem našli se i tací co neměli to štěstí a jejich prvnim počítačem byla vystřihovánka jmenem Papírový počítač CGS i takové jsou začátky, které v roce 2003 budí usměv a cukání koutků.

pondělí 30. prosince 2002

Drag and Drop aneb koderovo pochutnání

Taky by jste rádi drag and drop ve svých intranetových aplikacích? Pokud ano, velice doporučuji si přečíst článek o drag and drop M.Kusýna, který vyšel na interval.cz. Jak by řekl básník 'srdce kodera zaplesalo a slza v oku přístupnosti byla otřena'. Pan Kusýn opět ukázal, že není žádne ořezávátko a opravdu umí, článek a hlavně kod doporučuji podrobně prostudovat.

PHP 4.3.0 je venku

Po osmi měsících usilovného vývoje, byla 27.prosince uvolněna verze 4.3.0 PHP, kromě opravy bezpečtnostních chyb přináší mnohá další vylepšení jako je zrychleni Zend enginu, optimalizované funkce pro práci se stringem. Autoři se pišní, největší úpravou ve vývojové řadě 4.x, oddělení CLI určeného pro vývoj desktopových (klient) aplikací s mnoha rozdíly oproti sesterským SAPI, podporu vsupně/vystupních proudů.

Žrouti paměti v Jave aneb přežírání škodí všeobecně

Několik posledních dní, probíha v diskusní skupině na serveru www.java.cz zajímavá diskuse na téma Velké výpočty v Jave. Přes tuto diskusy jsme se dostal k celkem zajímavému newsletteru 2001-08-28 The Java Specialists' Newsletter [Issue 029] - Determining Memory Usage in Java , který pojednává o využívání paměti v Jave. Jeho součástí je i návod jak si vyrobit vlastní objekt pomocí nehož můžete otestovat i spotřebu paměti vašich miláčků.

Když už jsme u té pamětí víte, že JVM umožnuje pomocí parametru Xrunhprof monitorování využití procesru, paměti a mnoho dalšího vystup lze navíc přesměrovat do souboru. Nápovědu získáte pomocí

    java -Xrunhprof:help

K anlýze takového souboru lze použít HAT