pátek 19. září 2003

Zlo přichází z EU - Softwarové patenty

Taky používáte nějaký ten software s nálepkou open source? Máte radost, že existují programy jenž jsou alternativou k produktům jako Windows, IIS, Photoshop, Oracle? Pokud bude 24.09.2003 přijat zákon o tzv. Softwarových patentech v Evropském parlamentu, muže to znamenat konec open source jako takového a veliké problémy pro menší softwarové firmy.

Buďme konkrétní mezi open source patří takové produkty jako Apache, Linux, PHP, MySQL a mnoho dalších, který by v důsledku možná zanikly. Softwarový patent se liší od patentu běžného tím, že je na věc nehmotnou což doposud řešil Autorský zákon.

Pokud by byl přijat tento zákon, začaly by se patentovat takové věci jako například záložkový panel (třeba ten, který vidíte v Mozille). Opravdu si nedělám legraci, v USA zákon o softwarových patentech platí a tento konkrétní patent drží firma Adobe. Patentují se i jinačí vlastnosti například on-line nápověda ve formě bubliny, progress bar alias teploměr atd.

Open source projekty by si nemohly dovolit platit tyty absurdní patenty a dokonce si ani patenty registrovat, což by vedlo k jejich postupnému zániku. Zánik open source by měl pak dopad na celý softwarový průmysl, kde open source vytvářejí konkurenční prostředí pro closed software. Více o problematice naleznete na serveru root.cz v tiskové zprávě Softwarové patenty v EU . Rozhodně se nejedná o povyk pro nic za nic, pokud se zamyslíme do důsledku, softwarové patenty jsou reálným nebezpečím.