pátek 3. října 2003

Binární reprezentace XML?

Rozpolcené pocity, ve mě, vyvolává diskuse o binárním kódování informací obsažených v dokumentech XML, která proběhla na konci září v kalifornské Santa Clare pod patronátem W3C. O tom, že se nejednalo o lecjaký picnic svědčí i účast zástupců firem Oracle, IBM, Sun, Microsoft atd.(via.30.09.2003 root.cz Akta X 0309)

Položme si otázku co by mohlo binární kódování XML přinést? V kontextu výše uvedených firem zřejmě hodně. XML data jsou dnes implementována na všech možných úrovních informačních systému. XML se stalo standardem pro webové služby, standardem pro konfiguraci aplikací a systémů, standardem pro ukládání dat a v neposlední řadě standardem pro výměnu zpráv. Nesdílím názor, že XML je marketingový výstřelek, má své opodstatnění.

Dokáži si představit složité systémy, které produkují obrovské množství XML dat sloužících k dalším účelům těchto systému. V tomto případě je nářek nad chybějícím standardem binárního kódování oprávněný. Ovšem pak se ptám, je tedy třeba držet tyto data v XML? Možná ano, možná ne. Odpověď není tak jednoduchá a měla by se posuzovat vždy v daném kontextu. Stejně tak by se měla posuzovat i otázka potřeby binárního kódování XML dat.

Pokud pozměním v původní otázce slovo mohlo na mělo, tak z hlediska přenositelnosti jednoznačný standard, který by umožnil vlastní odstínění XML od jeho binární podoby či podob. Pak by se lidově vlk nažral a koza zůstala celá.