čtvrtek 27. listopadu 2003

Za tajemstvím Class Loaderu

Když jsem se tu pře pár dny rozpovídal o Singletonu, který vznikal dvakrát a za viníka jsem označil různé Class Loadery, sklidil jsem mezi kolegy z práce spíše odmítavé reakce v duchu ..možná to řeší, ale tím to není. Docela mě ty odpovědi zklamali neboť jsem byl na sebe dost pyšný, že jsem na to přišel sám a byl jsem přesvědčen že mám pravdu. Na druhou stranu jsem nedokázal úplně přesně toto chování vysvětlit.

Asi o týden později se řešil v konferenci na java.cz problém deploymentu souborů v rámci J2EE aplikačního serveru a při té příležitosti jsem se zeptal na to jak se věci mají. Martin Kuba(makub) mi vysvětlil, že třída je jedinečně určena jejím kvalifikovaným názvem(package+jméno) a Class Loaderem, který ji nahrál. Byl jsem tedy rád, že jsem měl pravdu a dál jsme se tomu nevěnoval.

Dnes jsem narazil na serveru ONJava.com na opravdu velice povedený článek Andrease Schaefera Inside Class Loaders, který mi ujasnil takřka vše kolem problematiky Class Loaderu v Jave. Článek vřele doporučuji a snad jen dodám, že se jedná o první díl a v dalším pokračování na nás čekají Class Loadery v kontextu J2EE aplikačních serverů a AOP.