pondělí 1. prosince 2003

XAML - XUL od Microsoftu

Úplně původně jsem chtěl upozornit na další Akta X 0311 Petra Cimpricha, který pravidelně informuje o novinkách z oblasti specifikací konsorcia W3C a především o novinkách v XML. To jsem ovšem netušil jakou zprávu tam najdu.

Mimo jiné se dočteme o novém formátu XAML z rukou Microsoftu, který je určen k tvorbě uživatelského rozhraní aplikací a webu. Na XAMLu bude postaven i Avalon což je součást Longhornu. Což o to, kdyby byl XAML určen pouze pro interní potřeby Microsoftu a jeho operačních systému. Ve vizích Microsoftu tvoří XAML jednotný formát pro tvorbu uživatelského rozhraní úplně všeho, aplikacemi počínaje a webem konče.

Rovnou zapomeňte na XHTML a HTML jako na budoucnost webu, v představách Microsoftu to je XAML. XAML bude samozřejmě dokonalejší a bude umožňovat tvorbu sofistikovaných UI. XAML bude proprietárním formátem Microsoftu se všemi důsledky a bude umožňovat takové hrůznosti jako například zápis programového kódu společně s elementy, které budou popisovat prezentační vlastnosti a layout.

Jazyk podobný XAMLu tu přitom je již několik let, jmenuje se XUL a používá jej Mozilla. XUL je postaven na XHTML,DOM a CSS. Ne nadarmo se XAMLu přezdívá Microsoft XUL. Až nyní jsem pochopil proč Microsoft opustil linii stand alone prohlížečce a chystá se Internet Explorer více napojit na operační systém. Tím důvodem je samozřejmě XAML a framework Avalonu, který bude nový prohlížeč využívat.

Co říci závěrem? Ohlédněme se do historie v ní je plno paralel.

Související komentáře