pátek 24. ledna 2003

Sborník konference Objekty 2002

Nevim kdo byl na konferenci Objekty 2002. Já jsem tam chtěl, ale firemní vedení jaksi nesdílelo stejný názor. Není třeba litovat, respektíve je, ale né tolik. Jak je možné zjistit na serveru www.obejcts.cz, kde vyšel odkaz na souhrný sborník 7. ročníku konference. Ve sborníku najdete opravdu hodně užitečných odkazů na přednášky, které byly předneseny. Jako malou návnadu předkládám odkaz na jednu přednášku, která mě zaujala OOP jako způsob zrychlení webových aplikací

Eclipse a ti druzí

Ienda mě nédávno peskoval za to, že u příspěvků se málo rozepisuji tak tedy dnes to možná napravím. Nevim jaké vývojové prostředí pro Javu používáte, ale měl bych dobrý tip. Pro Javu existuje hodně vývojových prostředí, které jsou opravdu dobré. Nutno dodat, že částky za jejich používáni jsou astronomické. Naštěstí ne všechno ej tak špatné jak vypadá a v podání vývojové platformy Java už vůbec ne.

Cílem prvního odstavce bylo neomaleně naznačit, že i pro Javu existuje opravdu profesionální vývojové řešení. Nebudu Vás napínat je to již v nadpisu zmíněný Eclipse. Eclipse není jen nástroj, jedná se o celé vývojové prostředí Eclipse SDK, které umožňuje tvorbu vlastních plně integrovatelných nástrojů a jejich dalšího šíření. Eclipse integruje subprojekt JDT - Java development tools, který poskytuje velice komfortní nástroj pro tvorbu Java aplikací a projektů. Za celou Eclipse komunitou stoji velké firmy včele s IBM, které jsou zárukou, že projekt jen tak nepadne a relativně zaručují další vývoj celé platformy, ikdyž v současnosti je na projekt už nabalena celá spousta lidí a komunita je opravdu velká.

Osobně mám zkušenost s vývojovým prostředím pro Javu a jsem naprosto spokojen. Nástroj, který se Vám dostabne do ruky je naprosto srovnatelný a dlužno dodat, že vmnoha případech daleko lepší než komerční nástroje. Umožnujě práci v tvz. perspektivách Java,Debug,File Explorer,CVS,DBxplorer a mnoha dalšich, které vznikají naprosto nezávisle a jejich integrace do Eclipse je jednoduchá. Připočtu-li relativně malou velikost pro download (cca. 50 MB) a velice povedené GUI, které je postaveno na vlastni technologii, takže se nekoná Swing jako v případě Jiných Java-based projektech.

Co dodat závěrem, snad větou jednoho vývojáře, který přišel na mou a kolegovu prezentaci tohoto nástroje trochu později a na konci se zeptal ... a kolik to stojí 80 000,- ?. Jaké bylo jeho překvapení když, z našich úst slyšel větu ..je to zadarmo a i pro komerční projekty . Pokud tento nástroj neznáte, rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet. Jsem si jist, že nebudete litovat.

pondělí 20. ledna 2003

security bugs or never ending stories

Jak informoval pooh a mnoho dalších českých serveru, zveřejnilo sdružení OWASP zprávu o deseti nejvážnějších bezpečtnostních chybách webových apliakcí. Stačí jen dodad, že nestačí si jen doporučení přečíst, ale především začít se ho držet a naplňovat jej. Smutný fakt, že ani stránky vládních organizací to nejsou schopny splnit, ale to je jejich vlastni ostuda.