pátek 7. února 2003

Ne všechno ohledně Javascriptu je tak prohnilé....

V záchvatu totálního rozladění nad kvalitou sekce Vývoj aplikací >> JavaScript na serveru interval, jsme nepostřehl článek Martina Snížka na téma Pokročilé zpracování událostí napříč platformami. Tímto se omlouvám, pokud jsem se pana Snížka( ikdyž nepředpokládám, že tyhle stránky někdy viděl) dotknul. V jeho osobě se skrývá poslední naděje a je pro mě náplastí na duši číst jeho články. Takže pokud si chcete užít zprávu události tak jak je standardně definována a implemntována i v prohlížeči Internet Explorer je tento článek takřka nutností. No a pak, že nerostou ....

Iné kafé aneb pár tipů na dobré články

Pachuť v ústech, kterou ve mě vyvolal nejmenovaný server, osvěžil příliv velice kvalitních článků na serveru root. Začněme po pořádku, když jsem byl programátorské hádě a začínal jsem s Javou, dostali se mi do rukou dvě knihy Učebnice jazyku Java od Pavla Herouta a kniha Myslíme v jazyku Java od Bruce Eckela. druhou jsme ihned odložil do šuplíku, protože mi přišla složitá a začal jsem "poctivým" studiem Herouta.

S odstupem času, kdy prvni mladické nerozvážnosti odzvonilo, jsem pocítil nutkavý pocit po informacích jak to vlastně funguje co je Heap, jak pracuje Garbage Collector apod. V šuplíku pořád ležel "velký Bruce" nu neváhal jsem a pustil jsme se do studia této knihy. Nyní, když se ohlédnu, mi kniha Myslíme v jazyku Java přijde jako to nejlepší co jsem kdy o programovaní četl. Tato kniha je dokonce již ve třetím aktualizovaném vydání a dočkala se i pokračování, ale více si můžete přečíst právě v članků recenzujícím aktualizované vydání této knihy. snad jen dodám, že kniha je v angličtině bezplatně stažitelná s autorova webu.

Bez dalších komentářů ješte poskytnu tip na článek o všumělovi jménem ANT vyvíjeném pod záštitou projektu Jakarta.

Kvalitní články o JavaScriptu a klientském skriptování všeobecně aneb úpadek v zemích českých

svině nemlaťte mě jaou jau jau, svině nemlaťte mě jau jau jau i tak by se dal označit postoj serveru interval k hlasům o kvalitě jeho článků. Nebude se zde dotýkat všeho co mi vadí, mohu kritizovat jen to co dobře znám. Jedna věc je skoro jistá, úroveň článku věnujících se JavaScriptu potažmo klientskému skriptování je prachbídná. Je to obehraná písnička, na intervalu vyjde článek zabývající se výše uvedenými tématy, jehož kvalita z hlediska odbornosti pokulhává nebo spíše dopadá na obě nohy. Člověk si řekne dobrá je to jen můj subjektivní názor, bohužel když se podobných ohlasů v diskusi pod článkem je nepočítaně.

Nechci se zde již, probírat jaké články to byly není to podstatné, pravidelný čtenář intervalu a této sekce konkrétně, kterým jsem býval i já to jistě dobře ví. Nad kvalitou sekce věnované JavaScriptu jsem vedl zajímavou debatu s panem Šalandou. Na mou otázku jak se mu tedy jeví kvalita oněch článků mi odpověděl, že tyto články patří k jedněm z nejvíce navštěvovaným a doporučovaným. Na mou další otázku týkající se jejich předmětu (dietní kalkulačka apod.) mi bylo odpovězeno, že vlastně autoři nemají o čem psát a prý by to chtělo od nás čtenářů více požadavku, aby měl pan Halamíček o čem psát.

Řekl jsem si nuže dobrá a napsal pár slov o tom co bych si v této sekci představoval panu Šalandovi. Mé návrhy týkající se tématu článku se mu celkem líbily tak soudím z jeho ohlasu a požádal mě jestli bych to nemohl sepsat jaksi komplexněji. Já blázen, v dobré víře jsem udělal ten neprozřetelný krok, že jsem mu to slíbil. To bylo v období kolem 28.prosince od té doby uplynulo mnoho vody v rodné Otavě a já nic neposlal a teď ve mě hlodá tak trochu červík. Přece slovo by se mělo držet? Popel je už na hlavě v dostatečné míře. Proč jsem tedy, nic nesepsal a panu Šalandovi neposlal? To co se "ztrhlo" v sekci JavaScript po 1.lednu 2003 ve mě vyvolalo jakýsi pocit zmaru.

Články, které v této sekci vycházejí po novém roce, ať už ze setrvačnosti nebo z jiného důvodu, jsou už totiž úplně metodicky špatné. Od té doby už jsme na tuto sekci úplně rezignoval a čtu jen nadpisy. Članék Neprůstřelné heslování v JavaScriptu mě jak se říká úplně dorazil a dnes definitivně ve mě dozrálo rozhodnutí tuto rubriku úplně ignorovat a už se o žádné náměty pro pana Šalandu & spol. ani nepokoušet, protože to prostě nemá cenu! Jak si vysvětlit zveřejnění takového článku? Nevim, nevim nedokážu si to vysvětlit.

Kde brát a nekrást

I tak by se dala vyložit otázka, kam tedy chodit pro dobré články o klientském skriptování v českých luzích a hájích. Já osobně to nevím, a přitom potenciál by tu byl. Při sledování českých diskusních konferencí, mám ten pocit, že opravdu kvalitní autoři by se našli, osobně mě z hlavy napadne čtyři,pět jmen. Je to škoda, že všichni ti Koptové, Ivanincové a jiní podobní scorpioni články nepíší a nebo píší a já o tom nevím.

čtvrtek 6. února 2003

Chyby v prohlížeči Opera

Koukám, že se zde hovoří o skvělém & "faster than light prohlížeči" Opera. Proto mi nedá duše rejpala abych zde neuvedl ukázku security bugs v tomto prohlížeči. Najdete je zde (a taková drobná otázka - víte proč není Opera 7 v těchto dnech vurneable pod OS Linux?).

středa 5. února 2003

Zobrazovací režimy moderních prohlížečů

Koukam, že všichni jsme v poslední době velice úspěšní. Sice jsem neprobdil dvě bezesné noci jako Ienik kvůli, podařené distribuce nicméně není všem dnům konec a už se společně s Rudánkem těšim na rozběhnutí 2 x instance nejmenováneho aplikačního serveru. K tomu dodam, že jsem dnes dostal pěkně za uši, jak to že jsem si vůbec dovolil použít v SQL příkazu, výraz OR místo funkce NVL když jsem samozřejmě jako tupec nevěděl, že to absolutně odstřelí indexy a tím pádem se doba databázové odezvy prodlouží. Jěšte by mi mohl někdo v posilovně pustit činku na nohu a už bych vážně začal uvažovat o dovolené.

Tento příspěvěk však není pláčem ani nářkém nýbrž chce všechny kolegy upozornit na zvláštní chování prohlížečů. Moderní prohlížeče jako je Mozilla 1.0 +(Netscape 6.0 + všechny prohlížeče postavené na jádru Gecko ), Internet Explorer 6.0 a 5.0 pro Mac a Opera 7.0 mají zvláštní režim pro renderování stránek. Jedná se v podstatě o to, aby byl prohlížeč schopen zobrazit stránky, které nejsou až tak úplně podle standardů a zároveň z důvodu zpětné kompatibility tj. stránky, které se ve starších prohlížečích zobrazovali korektně se nemohou v novějších prohlížečích úplně rozsypat, protože renderovací jádro je mnohem striktnější.

Z tohoto důvodu vznikly ony režimy podle , kterých se prohlížeč přepína. Povětšinou jde o režim kdy jsou standardy striktně dodržovaný takzvaný standard mode a Quirk mode. Mezi jednotlivými režimy se prohlížeč přepína podle DTD uvedené stránky. Quirk mode u Opery 7.0 má například za následek, to že atribut height elementu tr je v tomto režimu zpracován a zobrazen ikdyž, to podle standardu HTML není dobře, kdežto v Standard mode už interpretován není.

Více o jednotlivých režimech a prohlížečích najdete v članku Petra Staníčka co tam nenajdete, protože se jedna o článek trochu starší je chovaní Opery 7.0 to naleznete přímo na jejích stánkách.

Jak jsem updatoval SuSE

Dostalo se mi do rukou správcovských jedno stařičké SuSE 7.2, které jsem se pojal updatovat protože minulý správce na něj házel bobek. Jednalo se pouze o security updaty. Proto jsem sáhl po Yast-u, což je oficiální balíčkovadlo pro SuSE. Zmlsaný z Debianu počal jsem hledat něco lepšího - pokud možno z příkazové řádky. Našel jsem! Jmenuje se to fou4s a je to podobné debianovskému dpkg (ale na hony vzdálené - jak jsem zjistil později). Takže jsem zadal jediný příkaz, který se neměl stát - počalo stahování balíčků a vše vypadalo dobře. Změny ve verzích nebyly žádné - pouze security verze - takže by si člověk řekl, že je vše ok a vše poběží jak má. Po stažení se fou4s počal instalovat. Po nainstalování jsem uznal za vhodné restartovat počítadlo (jen nastíním situaci - jde o počítač který připojuje tři vesničky k Internetu). Vše proběhlo jak mělo a já se přihlásil a začal zjišťovat co všechno neběží - nejen že byla routovací tabulka v háji, ale hlavně - apache neběžel!!! A to byl s prominutím průser - běží tam asi na dvacet webů. Zkrátím to - přes downgrade balíčků přes srpm apache jsem se dostal k instalaci debianu na onom stroji - apache prostě vyhnil a hnil na knihovnách libc. Takže milý krásný fou4s mě stál dvě bezesné noci. Od té doby jsem zaujatý proti SuSE. Z toho vyplívá že minulý správce dobře ví proč neupdatovat security updaty a proč si nechat platit práci kterou nevykonával. Já dneska vím, že SuSE nikomu nedoporučím (jen náckům co neví kam s penězma a nemají mozek na to pročíst si nějaké how-to). Na druhou stranu neříkám že Debian je všelék, ale od té doby je správcovství onoho počítače bez problému :)

úterý 4. února 2003

Rada pro správce WEB aplikací: reagujte stejně prompně jako ....

Jednoho dne mě má milá polovička požádala, abych jí koupil cosi zdravotně nezávadných krémů a mastiček. I vydal se Rudánek hledati na internetu. A stalo se našel jsem www stránky firmy Naturprodukt. Blikal na mě krásný odkaz Internetový obchod. Samozřejmě jsem na nic nečekal a kliknul. Objevila se zpráva: Page not found. Otevřel jsem si Outlooka a napsal webmasterovi, že mu cosi v odkazu na internetový obchod nefunguje. A Zde je jeho odpověď:

Dobry den, vite co? Zkuste se mi pripomenout nekdy zacatkem leta 2003, budeme mit cas se pripravit na podzim a zimu, mozna ze bysme to mohli zusit ještě jednou.

S pozdravy

Jiri Vermirovsky
product manager
Naturprodukt CZ, spol. s r.o.
Sestajovice
250 92 Praha Východ