čtvrtek 10. dubna 2003

Na obzoru Servlet specifikace 2.4

Na stránkách Sun Microsystems se objevila specifikace Servletu 2.4 Dokument má prozatím status Proposed Final Draft 2

Novinky, které nás čekají shrnul Jason Hunter v článku Servlet 2.4: What's in store. Jednou z nejzásadnějších změn je závislost na protokolu HTTP/1.1 a J2SE. Servlety respektive specifikace, ze které budou vycházet nepřináší, z mého pohledu, mnoho nového. Kromě nové podpory internacionalizace a využití XML schémat v souboru web.xml, se spíše jedná o drobné úpravy.

pondělí 7. dubna 2003

Přístupy k formulářovým prvkům aneb jak jsem si nabil hubu

Ach jo řekl jsem si, když jsem ve své neomylnosti, tvrdil něco co se ukázalo jako blábol. Vždycky se v dobré víře snažím, šířit neproprietární přístup jak z hlediska HTML tak i klientského skriptování. Obzvláště na kolegy jsem jak pes a za proprietární kód si vyslechnou plno výtek.

Nedávno se mi "chytrosti" vrátili jako bumerang. Nejdříve jsem poradil někomu v diskusi nechť pro přístup k formulářovým prvkům použije konstrukci

document.forms("jmeno_formulare").elements("jmeno_prvku")

Zdá se na ní něco divného lepe řečeno propritárního? Mě tedy absolutně ne. Neuběhla hodina a vydal jsem se do říše divů. Zrovna jsme s kolegou předělávali web aplikaci a protože to co káži jiným sám dodržuji použil jsem výše zmíněnou konstrukci. Překvapení, které mi přichystala Mozilla bylo nemilé, tato část kódu opravdu nemohla fungovat.

Výše uvedený zápis, je proprietární řešení funkční pouze v rodině prohlížečů Internet Explorer.

Správný přístup

Pokud si uvědomíme, že formulářové prvky budou, zřejmě prezentovány v určité kolekci, pak můžeme využít následující dva přístupy

document.forms["jmeno_formulare"].elements["jmeno_prvku"]

a nebo

document.jmeno_formulare.jmeno_prvku

Jako další vhodný způsob se jeví použiti DOM, kdy bychom jednotlivým formulářovým prvkům přidělily atributy id a k jednotlivým prvkům pak přistupovali následujícím způsobem.

document.getElementById("id_formularoveho_prvku");

Nuže kázal jsem vodu a sám jsem si dopřával víno. Po tomto vystřízlivění jsem si opět dokázal jak je důležité kód testovat a nejen o tom mluvit.