pátek 25. dubna 2003

Do říše verzí s rootem

Určitě jste se setkali nejen u větších projektů s problémem řízení, zpracování a zprávy zdrojů, jako jsou zdrojové kódy, html stránky, xml data, binární soubory(obrázky,zkompilované soubory apod), xsl šablony ... Na serveru Root začal vycházet seriál pod názvem Výlet do říše verzí., který nám představí možné řešení těchto problémů. Motto seriálu je výmluvné

Nástrojů, které umí udržovat přehled o verzích projektů a vracet se do historie, není zrovna málo; my si v tomto seriálu nejdříve ukážeme, co je to a jak funguje RCS, poté se ponoříme do světa CVS, který důkladně prozkoumáme, a v závěru se doufejme opět vynoříme, zhluboka se nadechneme a řekneme si, proč CVS není vlastně zdaleka ideální a co s tím.

K dnešnímu dni (25.4.2003) má seriál pět dílů

  • Výlet do říše verzí I, který přináší první letmé seznámení se světem verzí a představuje systém RCS
  • Výlet do říše verzí II, pokračuje v seznámení s RCS, konkrétně se systémem větvení, zamykání souborů a stavu revizí.
  • Výlet do říše verzí III, popis dalších vlastností jako je slučovaní větví aneb začínáme mergovat a také o tom proč a jak vznikají konflikty
  • Výlet do říše verzí IV, v tomto díle se autor pomalu rozloučí s RCS a zároveň nám ukáže kouzelná klíčová slova, která se budou hodit. Závěrem a historickou vložkou zmíní SCCS.
  • Výlet do říše verzí V, první seznámení se systémem CVS, který autor článku označil za RCS na steroidech

Z vlastní zkušenosti mohu referovat pouze o CVS a musím říci, že si bez jeho služeb nedokáži již vývoj většího projektu představit. Což mohu dokladovat na několika praktických příkladech. Rozhodnu se vydat novou verzi programu v CVS tak označim patřičné zdroje verzí například 2.14. Verze je takto stažena, zkompilována a distribuována a současně pracuji na nových požadavcích. Za týden se ozve zákazník, že ve verzi 2.14 je chyba. V CVS tak stačí stahnout zdroje platné k dané verzi, vytvořit novou větev například oprava 2.14, provédst úpravu a změnu "commitnout" do opravné větve a do hlavní vývojové, větve, pokud je daná funkčnost dále podporována, jen "zmergovat" provedené úpravy.

Příkladu by se dalo najít samozřejmě více mohu pohodlně porovnávat lokalní verze zdrojových souborů s obsahem repository a tak zjistit jaké jsem udělal úpravy, popřípadě kde jsou jaké změny. Pokud mě zajíma historie souboru, mohu se jednoduše podívat kdo ho kdy a jak měnil samozřejmě i s komentářem, který byl zapsán. CVS díky tomu, že umožňuje do souboru zapsat napříkald informace o verzi, poskytuje solidní základ pro kontrolu verzí souborů u zákazníka. Konkrétně šablony xsl určené ke transformaci xml, lze snadno doplnit o logiku, která při každe transformaci zkontroluje svoji verzi proti zanesené aktualní verzi. Pohodlně můžeme napsat skript(ANT,make), který se může pouštět automaticky, před každou verzi stáhnout zdrojové soubory, zkopírovat do patřičné distribuční adresářové struktury, zkompilovat a rozeslat betatesterum.

Z článku možná získáte pocit, že pro CVS budete potřebovat Linux a všechno budete ovládat z konzole. To není až tak pravda, minimálně klienti existují pro většinu platforem, navíc existuje mnoho úplně obyčejných GUI aplikací, které se ovládají velice snadno. Já například používám například WinCVS.

Seriál samozřějmě nekonči a můžeme se těšit na další pokračování, o kterém byc rád dále informoval.

Křížové odkazy - úvaha pro Dagblog

... já odkážu na tebe ty odkážeš na mě i tak by se dal představit handl mezi českými weblogy. Dagblog, nemá žádné odkazy na sesterské, bratrské či jiné blogy. Otázka je snadná, má mít Dagblog křížové odkazy na ostatní významné české blogy? Nedávno na mě odkázal Yuhůův weblog od tud se to dostalo do weblogu sovy v síti a reakce na sebe nenechala dlouho čekat, ručička měřáku počtu přístupů se vychýlila do pro mě závratných čísel.

Yahů si Dagblog přidal do navigace mezi odkazy na blogy o webu, měl by mít Dagblog sekci odkazy na jiné blogy? Měl by odkazovat na příspěvky jiných blogu? Asi měl, musí! , ale pouze pokud se bude jednat o příspěvek tématicky stejné zaměřením Dagblogu a nebude to jen holé papouškování, které vede k začarovanému kruhu mezi blogy. Dagblog se snaží přinášet vlastní pohled na věc ikdyž to někdy vypadá jak to papouškování. Řešením je tvořit úplně kompletní vlastní obsah, papouškovat totiž umí každý. Samozřejmě to má malý háček, když na Dagblog neodkáže weblog sovy nebo někdo podobný, nikdo se o tom obsahu nedozví.

České blogy, tak krom těch nejvýznamnějších, jsou závislé na čtenářích blogu, které na ně odkazuji a vlastně z nich pomocí odkazů migrují. Tento stav bude trvat do doby než si každý blog najde konstantní množinu návštěvníků. Do té doby je každý odsouzený na "velké" brášky, kteří mu poskytují určitou skupinu svých návštěvníků.

středa 23. dubna 2003

Kvalitně o XML

Patříte mezi milovníky nebo uživatele špičatých závorek jako já? Pak si rozhodně nenechte ujít dva solidní článký na serveru ROOT.CZ,

Článek Příliš obtížné XML? je spíše komentářem či názorem k článku XML is too hard for programmers jednoho z tvůrců XML Tima Bray. Zajímavá je určitě i diskuze pod článkem.

V reakci na původní článek Tima Bray, který mimochodem vyvolal velkou diskuzi, přichází s článkem Why XML Doesn't Suck a na stránkách ROOT.CZ, se opět naléza reakce pod názvem Proč XML není jen bublina, pod článkem najdeme opět bohatou diskuzi. Petr Cimprich nesklouznává jen k bohapustému papouškování, ale předkládá svůj názor.

Pokud to s XML myslíte opravdu vážně články a diskuze rozhodně prostudujte opravdu stojí za pozornost. Minimálně získáte pocit, že né všechno co se třtipí jako zlato opravdu zlatem je, a že marketingové oddělení velkých firem, nám někdy věší buliky na nos.