středa 2. července 2003

Vytváříme aplikace s Mozillou

Milně je rozšířená představa o tom, že Mozilla je "pouze" internetový prohlížeč. Mozilla je jádro, nad kterým je pomocí jazyk XUL, JavaScriptu a CSS mimo jiné vytvořen prohlížeč, mail, IRC klient, HTML editor, hry a mnoho dalších. Něco málo o architektůře a potažmo o aplikacích postavených nad jádrem Mozilla přináší na svých domovských stránkách Jiří Kosek v článku XUL. Pokud tato tématika zaujme můžete následovat link na zdarma uvolněnou knihu Creating Applications with Mozilla kterou lze stáhnout i z českého serveru Slunecnice. Oficiální stránky knihy, která je mimochodem šířena pod Open Publication Licence, je možno navštívít na serveru books.mozdev.org a rovnou online prohlednout v HTML podobě.

PHP 5.0 Beta 1 vypušteno

V komunitě webovských vývojářu dlouho očekávaná událost nastala 29.června 2003, světlo světa spatřila oficiální verze skriptovacího enginu PHP 5.0.0 s přídavkem Beta1. Z tolik očekávaného potěší kodéra implementace podpory OOP, přímo je poukazováno nový objektový model, který je spojen se novým Zend Enginem 2.0. Z dalších zajímavostí bych jmenoval zlepšení a rozšíření podpory XML, XSLT, Streamu(proud bajtů) a mnoho dalších.

J2ME, MIDP 2.0 - co přinese

Lucie Rut Bittnerová v článku J2ME kam kráčíš aneb MIDP 2.0 na obzoru představí nové vlastnosti, které přinese oficiální uvolnění specifikace MIDP 2.0. Z článku bych pro ty co nemají chuť nebo čas odcitoval krátké shrnutí

Rozhodně lze říci, že některé z nejpalčivějších nedostatků první verze profilu MIDP byly odstraněny. Programátor už většinou nebude nucen používat proprietární třídy, přidávané výrobci telefonů, bez kterých se bohužel dosud prakticky neobešel, což znehodnocovalo největší výhodu Javy - její přenositelnost. První vlaštovky s implementovaným profilem MIDP 2.0 jsou již na světě a brzy budou následovat další, takže nezbývá než doufat, že se na ně potenciální uživatelé vrhnou a vývojáři budou moci s klidným svědomím zapomenout na první krůčky Javy v jejím bezdrátovém životě.

Vydána Mozilla 1.4

Byla vydána verze 1.4 prohlížeče Mozilla. Z nově podporovaných funkcí stojí za zmínku určitě podpora NTLM autentikace uživatelů na platformě Windows. Podpora NTLM byla implementována pouze v prohlížečích z rodiny Internet Explorer. Nové funkce byly přidány i do ostatních součastí jako je Mail. Kromě jiného je samozřejmostí oprava chyb, úpravy pro zvýšení zrychlení prohlížeče, stabilita, použitelnost prohlížeče a velmi vysoká podpora standardů. Trochu mě překvapila implementace funkce, která umožní stažený soubor s příponou exe ihned spustit. To mi nepřijde jako nejšťastnější řešení neboť by to v důsledku bezpečtnosti mohlo podlomit nohy samotnému prohlížeči.