čtvrtek 17. července 2003

Kolekce forms a element fieldset

David Flanagan, ve své knize JavaScript:The Definitive Guide,Fourth Edition upozorňuje na velice zajímavé chování prohlížečů. O co se jedná, v doporučení HTML 4.01 přibyl nový element fieldset na tom by nebylo nic tak zvláštního. Zvláštní je ovšem chování prohlížečů, pokud se fieldset vyskytuje uvnitř elementu form, velikost kolekce forms neodpovídá počtu formulářových prvků, ale je větší o počet takto vnořených elementu fieldset, viz. příklad

 
  <form name="foo" action ="acme.com/foo" method="GET">
   <p>
    <fieldset>
	 <input type="text" name="bar" />	
    </fieldset>
   </p>
  </form>
 

Při volání document.forms["foo"].length obsahuje návratová hodnota číslo 2, i když by se měla logicky rovnat hodnotě 1 neboť formulář má opravdu pouze jeden formulářový prvek. Pokud ve skriptech používáte pořadová čísla elementu nebo počítáte s pevnou délkou počtu formulářových prvků, nesmíte zapomínat, že přidání fieldset by mohlo způsobit nekorektní chování skriptů. Do kolekce forms začal fieldset nestandardně přidávat Internet Explorer a Mozilla s Operou byly nuceni chovat se stejně z důvodů komptability skriptu.

úterý 15. července 2003

Konec vývoje IE, možné dopady

Marek Prokop se na serveru Lupa v článku Konec Internet Exploreru: další válka, nebo vleklé příměří zamýšlí nad možnými dopady chystaného kroku firmy Microsoft. Článek doporučuji přečíst s chladnou hlavou, autor nastiňuje několik možných scénařů jak bude vypadat další budouctnost mezi prohlížeči s hlavním podílem na trhu. Zajímavé se zdají i fragmenty diskuse pod článkem.

Hon na Marka Prokopa

Kdysi dávno jsem si řekl, že se nebudu zapojovat mezi slovní půtky mezi českou bloggerskou komunitou. Dnes udělám výjimku , blog Koubovi se velice tvrdě opřel do práce Marka Prokopa(Sovavsiti). V příspěvku Marek Prokop mě zklamal. Ano Marek Prokop sice nemá firemní stránky validní a v krásném designu, za to má asi dvoukilometrovou frontu lidí, kteří by mu mohli děkovat a děkují za odbornou radu, kterou poskytl formou Weblog Sovy v síti nebo emailem do diskusních skupin.

Nevím co tímto příspěvkem Koubovi sledují, ale práce Marka Prokopa si vážím a děkuji mu za ni. Na příspěvek jsem se dostal díky Yuhůovu příspěvku Neupalujme Prokopa. Svůj názor jsem vyjádřil nejen já, ale i mnoho dalších v diskusy pod příspěvkem.