pátek 19. září 2003

Zlo přichází z EU - Softwarové patenty

Taky používáte nějaký ten software s nálepkou open source? Máte radost, že existují programy jenž jsou alternativou k produktům jako Windows, IIS, Photoshop, Oracle? Pokud bude 24.09.2003 přijat zákon o tzv. Softwarových patentech v Evropském parlamentu, muže to znamenat konec open source jako takového a veliké problémy pro menší softwarové firmy.

Buďme konkrétní mezi open source patří takové produkty jako Apache, Linux, PHP, MySQL a mnoho dalších, který by v důsledku možná zanikly. Softwarový patent se liší od patentu běžného tím, že je na věc nehmotnou což doposud řešil Autorský zákon.

Pokud by byl přijat tento zákon, začaly by se patentovat takové věci jako například záložkový panel (třeba ten, který vidíte v Mozille). Opravdu si nedělám legraci, v USA zákon o softwarových patentech platí a tento konkrétní patent drží firma Adobe. Patentují se i jinačí vlastnosti například on-line nápověda ve formě bubliny, progress bar alias teploměr atd.

Open source projekty by si nemohly dovolit platit tyty absurdní patenty a dokonce si ani patenty registrovat, což by vedlo k jejich postupnému zániku. Zánik open source by měl pak dopad na celý softwarový průmysl, kde open source vytvářejí konkurenční prostředí pro closed software. Více o problematice naleznete na serveru root.cz v tiskové zprávě Softwarové patenty v EU . Rozhodně se nejedná o povyk pro nic za nic, pokud se zamyslíme do důsledku, softwarové patenty jsou reálným nebezpečím.

čtvrtek 18. září 2003

Kam kráčíte standardy?

Velice pěkné shrnutí současného vývoje nejdůležitějších standardů konsorcia W3C přináší Jan Dudek v článku Současný vývoj standardů. Pokud znáte pouze XHTML a CSS určitě článek prohlédněte, kromě těchto standardu jsou zmíněny XVG,XSL, DOM a další.

úterý 16. září 2003

Firebird SQL 1.5

Humbuku kolem jména Firebird bylo v poslední době více než dost. Krom mediálně známějšího prohlížeče založeného na jádru Gecko, nosí jméno Firebird i relační databáze celým názvem Firebird SQL 1.5.

Databáze postavená nad původním kódem InterBase 6.0, který byl v roce 2000 poskytnut firmou Borland. Určitě se jedná o velice zajímavou alternativu k otevřeným řešením jako MySQL či SQL Lite. Více o projektu přináší Lukáš Zapletal v článku Firebird SQL 1.5 za dveřmi. Mezi samozřejmosti patří podpora standardu SQL92 a vlastností jako jsou uložené procedury či transakce.

Web server snadno a rychle

Hledáte malý a výkonný server umožňující běh ASP,JSP,PHP, Perlu a dalších technologií? Vilém Málek představuje v článku Abyss Web Server X1 velice zajímavé řešení z dílen tuniských Aprelium Technologies. Mezi hlavní výhody bude určitě patřit snadná instalace, konfigurace z pohodlného GUI, uživatelskou podporou a dalšími drobnostmi jako je běh jak Windows tak pod Linuxem.

Mezi nevýhody patří podpora pouze CGI avšak na podpoře API(například ISAPI modul PHP) modulů se pracuje. Produkčnímu nasazenímu by mohla bránit skutečnost výkonových problému způsobených právě použitím CGI. Další otázkou je licence, od které se odvíjí další nasazení tohoto web serveru.