pátek 3. října 2003

AWStats šém k log souborům web serveru

Zkoumáte občas logy? Pokud čtete tento spot, tak pravděpodobně ano. Logy takřka na jakékoliv aplikační úrovni, jsou klíčem k řešení mnoha problémů. Bez nástrojů, které jim vdechnou život, by byly logy pouze nezáživnou kupou dat.

Posledních šest dní jsem strávil přípravou, sběrem a vyhodnocováním aplikačních logů. Neocenitelnou pomůckou se mi stal analyzátor logu AWStats. Osobně jsem jej použil na log produkovaný serverem IIS, ale zde jeho možnosti nekončí. Poradí si z logy Apache, logy ve formátu NCSA a mnoha a mnoha dalšími.

Jedná se v podstatě o perlové skripty, které s těmito logy doslova kouzlí. Mezi opravdu základní vlastnosti, které mohou být prezentováný např. jako HTML stránka(Ukázkový výstup na logu domovských stránek projektu), patří statistky návštěvnosti(hodiny,dny,měsíce, roky) , informace o počtu shlédnutých stránek, přenesených datech, klientských agentech(UA), HTTP stavových kódech, statistikách o přístupu z výhledávačů,průměrných dobách strávených na stránkách a mnoho dalších informací, které se mohou při vyhodnocování hodit.

Služby jako navrcholu.cz či toplist.cz nabízejí jen slabý odvar toho co prezentuje AWStats. Navíc AWStats můžete provozovat jako CGI aplikaci, takže statistiky prohlížíte přímo z browseru. Snad ještě dodám snadnou instalaci a lokalizaci do češtiny a jako třešínku přidávám, že program je tzv. svobodný software (free software) a je šířen pod licencí GNU.

Pokud hledáte analyzér logu, mohu AWStats vřele doporučit. Pro uživatele IIS bych dodal, že se mi také osvědčil Log Parser 2.0 nabízený přímo firmou Microsoft, který umožňuje pro získávání dat z logu využít jazyk SQL.

Binární reprezentace XML?

Rozpolcené pocity, ve mě, vyvolává diskuse o binárním kódování informací obsažených v dokumentech XML, která proběhla na konci září v kalifornské Santa Clare pod patronátem W3C. O tom, že se nejednalo o lecjaký picnic svědčí i účast zástupců firem Oracle, IBM, Sun, Microsoft atd.(via.30.09.2003 root.cz Akta X 0309)

Položme si otázku co by mohlo binární kódování XML přinést? V kontextu výše uvedených firem zřejmě hodně. XML data jsou dnes implementována na všech možných úrovních informačních systému. XML se stalo standardem pro webové služby, standardem pro konfiguraci aplikací a systémů, standardem pro ukládání dat a v neposlední řadě standardem pro výměnu zpráv. Nesdílím názor, že XML je marketingový výstřelek, má své opodstatnění.

Dokáži si představit složité systémy, které produkují obrovské množství XML dat sloužících k dalším účelům těchto systému. V tomto případě je nářek nad chybějícím standardem binárního kódování oprávněný. Ovšem pak se ptám, je tedy třeba držet tyto data v XML? Možná ano, možná ne. Odpověď není tak jednoduchá a měla by se posuzovat vždy v daném kontextu. Stejně tak by se měla posuzovat i otázka potřeby binárního kódování XML dat.

Pokud pozměním v původní otázce slovo mohlo na mělo, tak z hlediska přenositelnosti jednoznačný standard, který by umožnil vlastní odstínění XML od jeho binární podoby či podob. Pak by se lidově vlk nažral a koza zůstala celá.

čtvrtek 2. října 2003

Swing versus SWT

Tomáš Kouba se pouští do srovnání java technologií pro tvorbu GUI a porovnává technologii Swing oproti technologii SWT. Autor sice vyjmenuje výhody SWT ovšem na konec se přiklání k používání technologie Swing. S tímto závěrem bych mohl polemizovat, jedinou výhodou Swingu spatřuji v integraci do Java 2. Co se týka rychlosti, a visuálního vzhledu jednoznačne pro mě vítězí SWT. Má tu podstatnou výhodu, že komponenty vypadaji opravdu tak jako komponenty operačního systému a především nevznikají různé grafické anomálie(problikávání apod.) jako v případě Swing.

Nevýhoda SWT je zřejmá, potřebuje nativní knihovny daného operačního systému. To se mi zdá jako lepší volba, než se snažit udělat něco universálního. GUI je tak specifická záležitost, že jsem schopen tolerovat platformové závislosti za cenu vyšší rychlosti a vzhledu, platforma Eclipse je toho dokladem. Co se týká GUI návrhářu, osobně jsem viděl pro Swing pouze jediný použitelný a to jako součast vývojového prostředí JBuilder. Ostatně i pro SWT existuje obdoba v podobě V4All pluginu pro Eclipse.