pátek 10. října 2003

PHP 4.0 a OOP

Pokud používáte populární skriptovací jazyk PHP verze 4.0 a chystáte se začít programovat objektově, pak článek Na co si dát pozor při práci s objekty v PHP Miroslava Holého může být dobrým vstupním bodem. Zůstává otázkou jestli se vůbec vyplatí, s prachbídnou podporou implementace OOP v této verzi PHP, začínat. Dle mého skromného názoru nikoliv, dovedu si totiž představit, že programátor neznalý OOP bude pouze zmaten. Proto bych spíše doporučoval vyčkat na PHP 5.0, kde podpora OOP vypadá již mnohem zajímavěji.

středa 8. října 2003

Velký cirkus v Praze, Sun Tech Day

Dne 18.listopadu 2003 se v Kongresovém Centru Praha uskuteční vývojářská konference Sun Tech Day. Témata jsou velice zajímavá

 • J2SE[TM] and Desktop Computing (Swing/JFC, Java[TM] Web Start, etc.)
 • Web Services (Standards and Java[TM] Technology APIs)
 • Web Tier Technologies (Servlets, Java[TM] Server Pages, etc.)
 • Web Application Frameworks (MVC, JSF, Struts, etc.)
 • Sun ONE Products (Sun ONE[TM] App. Server, Portal Server, etc.)
 • Platforms (Solaris[TM] Operating System, Linux, Solaris x86, etc.)
 • Tools (Sun[TM]ONE Studio, RAVE, etc.)
 • Security (JSSE, JAAS, Enterprise security, etc.)
 • System Design Techniques (Performance, Scalability, etc.)
 • Emerging Technologies (Grid, N1[TM] Technology, Java Card[TM] Technology,etc.)
 • Emerging Distributed Computing (Jini[TM] Network Technology, JavaSpaces[TM],Project Jxta, etc.)
 • Technology Comparison (J2EE[TM] vs. .NET, J2ME[TM] vs. BREW, etc.)
 • Java[TM] Programming for Starters (Java[TM] for VB Developers, etc.)
 • Technical Case Studies

Registrace je samozřejmě zdarma, více informaci a samotnou registraci najdete oficiálních stránkách a agendě dne. Dle mého skromného názoru se jedná o dobrou příležitost pro další prohloubení znalostí a rozšíření obzoru.

úterý 7. října 2003

Sémantický web

Taky slýcháte o Sémantickém webu a nemáte představu o tom co vlastně znamená? Sémantický web je o informacích, o informacích, kterým rozumí nejen člověk, ale především počítače či chcete li programy, které umějí informace zpracovat, vyhodnotit a chápat jejich obsah. Článek Sémantický web v kostce Patricka Thibodeau na serveru scienceworld.cz poskytuje velice pěkný úvod k tématu a alespoň u mě evokuje pohled kamsi do budoucnosti. Zkusme se zamyslet jak takový web bude opravdu vypadat a jak daleká je tato budoucnost....

(Přidáno: 07.10.2003 11:05) Martin Hassman z serveru czilla.cz mě upozornil na rozšíření Mozilly. Cituji přímo (omluvte chybějící diakritiku):

cirou nahodou jsem prave precetl soucasne vas prispevek o semantickem webu a Neiluv prispevek o jeho novem rozsireni pro Mozillu Topicalla , coz jest "an client application for the Semantic Web".

Jen poznamenam, ze Neil je autorem XulPlanet , takze jeho rozsireni muze byt do budoucna slibne, ackoliv projekt prave zacal a je ted ve stadiu very-pre release.

Open Source není o svobodě

Co znamená termín Open Source? Dokážete odpovědět na tuto prostou otázku? Termín Open Source je velice volný a skoro by se dalo říci, že si jej může každý vykládat po svém. Tento termín představuje pouze pravidla podle, kterých lze ten či onen software šířen pod určitou konkrétní licencí považovat za Open Source. Pokud bychom si představili Open Source jako přihrádku, pak by do ní patřily pouze licence splňující její pravidla. Právě jedním z těchto pravidel je právo na zdrojový kód viz. Open Source I: Co je to "Open Source software"

Jinými slovy Open Source vůbec neznamená svobodu používaní tohoto programu, Open Source je pouze ekonomický pohled na Free Software. Klíčem k pochopení celé problematiky kolem Open Source je licence. Nezáleží jestli o sobě program prohlašuje, že se jedná o Open Source vždy je směrodatná licence pod kterou je šířen. Komentáře k licencím můžeme najít stránkách projektu GNU. Světlo do problematiky vnáší Richard Stallman v článku Proč je termín "Free Software" lepší než "Open Source" v překladu Petra Přidala.

pondělí 6. října 2003

Co nevíte o platformě Java

Daniel Michalik v článku Co možná (ne)víte o Javě představuje základní rysy jazyku Java. Nebojte se nejedna se o úvod do OOP, ale o shrnutí základních rysů této úspěšné platformy.

V článku je nastíněna zpráva paměti pomocí SNO alias Garbage Collectoru. Jenom bych autora doplnil, ze technika počítaní referencí je opravdu zastaralá. Používá se technika kdy jsou aktivní objekty vyhledávány podle odkazů ze zásobníku(stack) na haldu(heap). Samotný úklid je pak realizován adaptivním schématem. Adaptivním proto, že se použije mod zastavit a kopírovat nebo označit a zamést.

V článku jsou velice pěkně probrány kompilátory, které platformově nezávislý byte code přeloží do kódu nativního pro danou platformu. Jako obvykle je zde zmíněna problematika tvorby GUI v Jave.

(Přidáno 08.10.2003) Tomáš Kouba Java na AbcLinuxu a testy rychlosti Javy