pátek 7. listopadu 2003

Co týden dal

Tento týden se v Dagblogu vyskytla neobvyklá koncentrace odkazů směřujících na české servery root.cz a interval.cz. Jsem tomu rad, tento týden přinesly tyto servery opravdu plno velice kvalitních informací a staly se, doufám nejen pro mě, dobrým zdrojem k zamyšlení.

Pokud jste se zaregistrovali na Sun Tech Day v Praze, pak Vám určitě dorazil potvrzovací email. Neplánujete li návštěvu této akce pak vězte, že Dagblog bude u toho a o všem Vás bude informovat.

Další články

Zpovědnice: Ján Varga - bývalý vývojář Netscapu a současný vývojář Mozilly nechává nakouknout pod pokličku vývoje těchto prohlížečů v rozhovoru pro root.cz

Tvořme společně tak se nazývá spot IVTlogu, který nekousává téma licencí, pod kterými šířit obsah weblogu. Licenci Creative Commons, kterou Josef Petrák zmiňuje údajně využívá plno zahraničních weblogů.

Nedokážu posoudit smysl zavádění takovýchto licencí a zajímalo by mě jak je to v případě, že nemám svůj weblog žadnou licencí chráněný, ostatně proč bych to také dělal. Pokud nepoužiji jinou licenci, jaký zákon se k tomuto vztahuje, autorský?

Dagblog vydávám především proto abych sdílel myšlenky, vyjadřoval názory a cítil se svobodný. Kdybych tedy uvažoval o nějaké licenci, musela by to být licence naprosto svobodná, tak aby tento weblog sloužil především Vám čtenářům a nikoho neomezoval v dalším využívání všeho co Dagblog prezentuje.

OOP v JavaScriptu

Dlouhé čekání skončilo, konečně se v objevil pořádný český článek pojednávající o OOP v JavaScriptu. Na svědomí ho má Michal Kusýn a článek se opravdu povedl. Dozvíme se z ně jak vytvářet a používat objekty a je nastíněna i prototypová dědičnost.

Autor sice označil tento typ dědičnosti spíše za simulaci, s čímž úplně nesouhlasím neboť se jedná o plně regulérní implementaci dědičnosti. Nad rámec článku dodávám informaci, že do připravované specifikace ECMASriptu 4 je zakomponována podstatná část věnovaná objektům.

středa 5. listopadu 2003

Cocoon na webové aplikace

Když jsem pročítal článek Cocoon v příkladech Pavla Sýkory, vyvolávalo to ve mě jemné chvění. Cocoon patří do rodiny projektu Apache Jakarta a jedná se o běhové prostředí nebo chcete li framework pro tvorbu a nasazení webových aplikací. Článek nastiňuje architekturu Cocoonu a princip nasazení webových aplikací v kontextu tohoto prostředí.

Pokud si nedokážete představit implementaci návrhového vzoru MVC pak Vám Cocoon a jeho popis pomůže. Osobně se mi líbí řešení na základě roury, kterou prolézá požadavek.

V diskusi pod článkem je nastíněna otázka rychlosti v narážce na XSL transformaci, která je systémově i časově náročná. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že XSL transformace dokáže opravdu server řádně zahltit. Naštěstí Cocoon nabízí právě možnost konfigurovatelnosti a tak můžeme v případě XSL transformeru sáhnout po vlastním řešení(cachování) nebo použít například technologii Transletu.

Právě Translety(XSL šablony převedené na předpřipravené javovské struktury) jsou řešením, které se mi z výkonnostních důvodů osvědčilo a mohu ho doporučit z vlastní praxe. V případě Cocoonu bych se výkonnostních problému nebál právě diky přímé podpoře Transletu.

Ještě dodávám malou perličku, XSL transformaci lze provádět i hardwarově. Hardwarový XSL transformer je výkonově o tři generace dále než současné softwarové XSL transformery. Osobně jsem žádný netestoval, nicméně reference, které se donesly byly velice zajímavé a časy transformací propastné. Cena nebyla malá a přesahovala $50000,-. V případě potřeby by se tak dalo sáhnout i k tomuto řešení.

Poznáváme UML

Přední český konsultant a autor věnující se objektově orientovanému návrhu aplikací Ilja Kraval(objects.cz), kdysi v jednom ze svých článků přirovnal neznalost UML u softwarových vývojářů k analfabetismu.

Pokud je Vám pojem UML cizí, pak jistě uvítáte první ze serie článků k tomuto tématu v podání Reného Steina. Návrh aplikací v jazyce UML nás jemně uvede do prostředí jazyku UML.

úterý 4. listopadu 2003

Jakarta Struts v akci

K článkům Pavla Kolesnikova Java na web serveru nejen pro starší a pokročilé a Jakarta Struts - akce a formuláře se vratim pokažde kdy plánuji, že proniknu do Jakarta Struts. Jakarta Struts jsou volně řečeno implementaci návrhového vzoru MVC, který řeší oddělení aplikační logiky(Model) od prezentační logiky(View), tedy toho co tvoří GUI aplikace. Články jsou to již poněkud starší, ale jako výchozí startovní bod jsou prefektní.

pondělí 3. listopadu 2003

Internacionalizace v rámci servletu

Marek Branickýse v dalším díle seriálu servletech dotýká problematiky internacionalizace aplikací. V článku Java Servlets - i18n nastiňuje základní možnosti, poskytované standardním API Javy(java.util.ResourceBundle a java.util.Locale ). Pokud hledáte možnosti internacionalizace pak by mohl být tento článek dobrým vstupním bodem.