úterý 20. ledna 2004

S Mozillou do Komerční Banky nevlezeš

Ty tam jsou časy kdy se stavělo na proprietárních technologiích, řekl by si jeden, omyl! Ano narážim na kausu nedostupnosti internetového bankovnictví KB mimo platformu Windows, na kterou upozornil server Czilla.cz.

Aplikace mojebanka v současné době používá pro zabezpečený přenos dat prvků Aktiv X a Java Virtual Machine společnosti Microsoft, z těchto skutečností vyplývá i závislost na OS Windows a prohlížeči Internet Explorer. Podle našich informací je možno provozovat internetové bankovnictví KB na OS Mac pod emulátory OS Windows, bližší informace k této problematice nemáme k dispozici.

Můžeme pouze spekulovat o tom co umožňuje trojice ActiveX, operační systém Windows a Internet Explorer v otázce zabezpečení internetového bankovnictví a proč je nutná konkrétní JVM avšak dostupnost služeb internetového bankovnictví mimo platformu Windows, u jiných bankovních domů, je prostým faktem. Alespoň doufejme, že na nápravě se pracuje.

Komerční banka samozřejmě připravuje odstranění závislosti internetového bankovnictví na jedné platformě a tím umožnění přístupu k tomuto produktu širšímu segmentu uživatelů. Vzhledem k rozsahu a náročnosti této změny nebyl termín úpravy v současné době stanoven, zavedení do provozu je plánováno v průběhu roku 2004.

K citaci bylo použita část emailové odpovědi uvedené v diskusním foru Czilla. Pro doplnění přidávám oficiální odkaz požadavky na konfiguraci služby mojebanka(KB).