úterý 9. března 2004

Radostné výhledy webových technologií

Nevím z jaké strany to nakousnout.. Yuhů prostě přestřelil, jinak si totiž nedokáži vysvětlit příspěvek na téma Smutné výhledy webových technologií. Mohl bych z části souhlasit s tím, že webové technologie nenabízejí ty nejlepší prostředky pro realizaci aplikačního webu, ale opírat se o "brilantní příspěvky" Jindřicha Reciny z diskuse pod článkem Tvorba layoutu webu - teoretický úvod bych si nedovolil.

Dovolte mi, abych některé části "brilantních příspěvků" z diskuse pod článkem vytáhl a trochu okomentoval.

Naprosto souhlasim s tim, ze jsme divaci, kteri cekaji, co nam daji "ty ze zhora". Bohuzel nam nedavaji nic pouzitelneho! A bude hur! Stahnul sem od Microsoftu jejich LongHorn - novy OS a nainstaloval. - Vazeni, oni tu kouli vali DAL. Takze cekejte do dvou let jejich normy - event model LEVEL2 W3C podporovat NEBUDOU, protoze tam NENI!!!! Pouzivaji svoje metody, ktere castecne jeste zmenili! Tristni je, ze zadna jina spol. se timto nezabyva! Ani IBM, SUN.

Pokud bych do výše uvedeného nechtěl moc rýpat, tak bych pouze konstatoval, že se soudí den před večerem. Uvedení nové verze operačního systému Windows s kódovým označením Longhorn je plánováno na rok 2006 proto mi přijde celkem zvláštní hodnotit jeho atributy na začátku roku 2004, snad ani nemusím dodávat v kontextu s veřejně deklarovanou nezávislostí vlastního jádra systému a internetového prohlížeče.

Trochu mě zaráží i distribuce operačního systému Longhorn, jinak si totiž nedokáži vysvětlit větu Stahnul sem od Microsoftu jejich LongHorn. Nevim o tom, že by Microsof uvolnil, pravděpodbně nějakou alfa verzi operačního systému, který je označován za budoucí vlajkovou loď společnosti.

Jediné s čím bych tedy souhlasil je to, že ani IBM ani Sun se tím nezabývá, ostatně nic jim do toho neni. Každá softwarová firma se totiž může svobodně rozhodnout jestli ve svých produktech bude standardy dodržovat či nikoliv neboť ona sama jde "s kůží na trh".

Jak to, ze si mohu zamasit na pocitaci Hidden and Dangerous, ktery mi vpohode beha na 1.8GHz procesou P4, s plnymi detaily, propracovanym pribehem, grafikou, atd... a pritom pri zobrazovani (X)HTML stranky s CSS ci flashem mam procesor na 100% a nemohu hnout ani kurzorem? Ze by to bylo dano tim, ze je browser ActiveX prvek, ktery zpracovava skriptovaci jazyk - JS - vcetne xHTML znacek a css? Jde-li o flash, je to jeste horsi - plug in - je tez ActiveX. Takze tu mame ACTIVEX v ACITVEX? Neni to trochu schyza?

Opravdu nevím proč nemůže ctihodný pisatel pohnout kurzorem, ale první otázku pokládám za čirý nesmysl. Browser, snad jsem dobře pochopil, že autor měl na mysli Internet Explorer, můžete sice použít jako Active-X komponentu, ale ta má pramálo společného s použitím instantního prohlížeče jako takového.

Proc nemohu psat "nejaky" zdrojak do browseru, ktery bude behat rychle? Ja vam odpovim... Studoval jsem prekladace a jazyky, takze odopoved znam, protoze je browser blbe udelanej!!!! A co je horsi, ze to trapi jen me, a par lidi, kteri tomu rozumi, ostatni si toho nechteji vsimat... Jde preci jen o blby web, ne?

Já pár zdrojáků napsal třeba v EcmaScriptu a tvořil jsem i dokumenty pomocí HTML/XHTML aplikaci v XUL a styloval pomocí CSS a nepřišlo mi, že by jejich zpracování bylo pomalé. Překladače jsem sice nestudoval, nicméně obecný přehled pojmech jako stavový automat, lexikální analýza, gramatika mám a proto bych si nedovolil interpretované jazyky jako JavaScript/JScript směšovat dohromady s jazyky značkovacími a už vůbec bych si nedovolil tvrdit, že je browser blbe udelanej, když dovnitř nevidim.

Problematika webových standardů o kterou tu primárně jde, tedy tak jsem to pochopil, netrápí pouze autora citovaných řádků a pár lidí, ale všechny jenž jsou dnes a denně konfrontování s vývojem webu. Standardy jejich dodržovaní a používaní/implementace je běh na dlouhou trať, toho bychom si měli být vědomi vždy.

A bude hur! pokud budeme svoje vize formovat na základě řádně pokroucených informací.

11.03.2004 - Děkuji panu Recinovi za velice korektní dišputaci pod tímto spotem kde svá tvrzení uvádí na pravou míru nebo lépe řečeno do kontextu odborné diskuse.

Související články