středa 21. dubna 2004

Topfive software, webové aplikace

Pišme o software 1/3, další originální abych tak řekl yuhůůovská myšlenka. Netvořím přímo web, ale pro jeho odnož jménem webové aplikace. Pokud pominu Javu, která jakožto serverová část je trochu mimo téma, zůstane mi tvorba prezentační vrstvy kde se vyřádím na XML, XSLT, CSS, HTML, JavaScriptu. Na nástroje které používám, nemám nijak přemrštěné nároky a stačí mi několik málo funkcí.

Eclipse
Na Eclipsu je nejbáječnější paleta všech možných plug-inu pomocí kterých můžu psát takřka ve všem a zároveň být v jednom prostředí a využívat všech jeho výhod. Z těch nejvíce oblíbených plug-inu bych zmínil XML editor XMLBuddy.
CookTop
Tento program používám pro rychlou a čistou práci s XSL šablonami, XML, HTML a JavaScriptem. Jak jsem psal výše, nemám nijak speciální nároky takže mi stačí validace, zvýraznění syntaxe a dobře vyřešený systém najdi a nahraď. Jak jej teď procházím, tak musím konstatovat, že toho umí opravdu dost. Tvorba DTD, XSLT transformace, předefinované šablony pro XSL,XML,HTML,CSS, JavaScript atd.
Mozilla
Mozillu používám především při ladění JavaScriptu a jako referenční prohlížeč, ve kterém testuji DOM a CSS. Pro Mozillu platí to samé co pro Eclipse - spousta udělátek co ulehčí život např. Javascript console a debugger, DOM inspector, Cookie manager atd.
Total Comander
Možna to někomu přijde zcestné uvádět souborový manažer, ale při práci na velkých projektech si bez něj neumím představit efektivitu. Kopírování, náhledy, přesuny, mazání, hledání, porovnání podle obsahu, archivace aneb práce nad soubory všeho druhu. Bez tohoto programu se cítím tak nějak bezmocný. Pro linux se mi osvědčil Krusader
Quanta Plus
Pokud doma používám Linux, pak pro mě funkci CookTopu plní Quanta Plus. Velice silný nástroj, který přidává několik maličkostí jako správu projektů atd.

Většina nástrojů, které používám je z rodiny open-soruce, samozřejmě kromě komerčního Total Commandera.

Související články