čtvrtek 29. dubna 2004

Zdroje informací o Jave

Trpíte nedostatkem fundovaných informací o Jave v češtině? Ptám se proto, že mě k tomu inspiroval spot Tomáše Kouby České zdroje o C# a .NET. Souvislost mezi zdroji o C# a Jave jsem našel v tom, že ani o jednom není moc informací v češtině. Myslel jsem si, že C# jako součást platformy .NET na tom bude lépe než Java, minimálně, že bude existovat nějaký český server věnovaný .NETu. Docela mě překvapil závěr Tomášova spotu

Je zajímavé, že proti Javě je úroveň a především periodicita zdrojů o technologii .NET a C# mnohem horší. Možná je to tím, že ti kteří se živí Microsoft technologiemi mají méně času. Buď je to proto, že programovat pro Microsoft je mnohem náročnější než pro Javu, nebo jsou to obecně komerčněji zaměření lidé. Psaní spotů a článků vyžaduje značnou míru entuziasmu a ten možná Microsoft oblíbencům chybí. Každý máme své priority a na penězích není nic špatného.

Z vlastní zkušenosti mohu hodnotit pouze Javu, ale pokud platí, že Java je na tom lépe, pak je to jako o tom jednookém mezi slepými. Samozřejmě můžeme argumentovatu, že je spoustu informací v angličtině, ale pro začátečníky je snazší načerpat základní informace v mateřštině. Na druhou stranu musím konstatovat, že s přibývající oblibou Javy jako platformy pro mobilní zařízení, přibylo několik zajímavých zdrojů o J2ME.

. Z odborných serveru si největší pochvalu zaslouží Interval, kde se objevují zajímavé články především od Marka Branického. České blogy o Jave nejsou skoro vůbec a nebo se o nich neví, na tomto poli jsou obě platformy chudě zastoupeny.

Nevim kde hledat příčinu toho, že máme mnoho blogu věnovaných tvorbě webu a nemáme "skoro" žádné odborné v oblasti Javy a .NETu. Něvěřim, že psát o SEO, přístupnosti, webdesignu je jednodušší než psát o bezpečnosti nebo o programovacích technikách. Neznám magické zaklínadlo, které by nám pomohlo, ale doufám že se najdou lidé, kteří ponesou kůži na trh.

(30.04.2004) Doplněno : (29.04.2004 blog.vyvojar.cz) spot Rádio Jerevan?

(29.04.2004) Doplněno :Náhodou jsem narazil na stránky Jindřicha Zeleného(VŠE Katedra Informačních technologií), kde je velké množství seminárek o jave. Témata jsou opravdu zajímava J2EE, JSF, Log4j, JDO, Coccon, Ant, XDoclet atd.