pondělí 10. května 2004

Dobrá rada nad zlato: vylepšujeme kód

Víte jak se pozná zkušený vývojář(mazák) od začátečníka? Teď to nemyslím nijak hanlivě, každý někdy začínal a všichni se pořád učíme. Mazáka poznáte při pohledu do jeho kódu a proč právě při pohledu do jeho kódu?

Existují určité postupy a návyky pro zlepšení kódu, které se dají získat dvěma způsoby. První, trochu bolestný je metodou čistě praktickou, musíme napsat tolik kódu, abychom zjistili, že cesta, kterou jsme se vydali není správná. Druhy, mnohem zajímavější je metodou načerpání informací z odborných článků a knih. Předešlými řádky jsem nevyřknul nic nového, ale dovolte mi, abych tu myšlenku trochu rozvedl.

Mnoho rad je tak obecných, že bez dalšího výkladu se jejich hodnota vytrácí nenávratně pryč. Kdybych měl uvést příklady z Javy, tak se mi vybaví, nepoužívejte sčítaní Stringu, použijte StringBuffer, dodržujte kontrakty metod, viz. equals a hashCode, pište JavaDoc k veřejnému API používejte kontrolované výjimky atd. Všechno to jsou rady, které jste možná slyšeli, ale dokážete si za ně dosadit důvody proč se jich držet?

Jednou ze studnic užitečných rad, kterou jsem našel, je kniha Joshuy Blocha Effective Java Programming Language Guide, která vyšla v překladu pod názvem JAVA efektivně,57 zásad softwarového experta. Původním impulsem k tomuto spotu, byly rady z knihy Robert Simmons, Jr. Hardcore Java, na kterou upozorňuje článek Seven Low-Cost Ways to Improve Legacy Code.

Když už jsem u těch knih, zdá se mi to a nebo Vám taky chybí rezenze na knihy o Jave?