středa 12. května 2004

Nový Blogger.com - ošklivé káčátko?

Blogovací systém Blogger, který byl tento týden spuštěn s novým hávem a novými funkcemi, sklidil pochvalné reakce v příspěvcích Adama Javůrka Blogger.com v novém - a lepším! a Radka Hulána Blogger.com - výborný systém od Google!. Moje zkušenost s novými funkcemi Blogger je mnohem horší, Dagblog je právě na tomto blogovacím/publikačním systému provozován.

Od pondělí mi Blogger připravil několik horkých chvil a stál mě spoustu času. Toliko vyzdvihované funkce jako komentáře nebo archivace po jednotlivých příspěvcích jsou spíše noční můrou, ale pěkně po pořádku.

Archivní stránka
Blogger měl šablonu pomocí, které bylo možné definovat archivní stránku. Archivní stránka mohla obsahovat odkazy na starší příspěvky podle zvolené periodicity(den, týden, měsíc). Nový Blogger by tuto možnost měl mít také(obrázek), ale pro mě z nepochopitelných důvodů se tato možnost v publikačním rozhraní nezobrazuje. Možnost nastavit tuto šablonu a tím pádem vytvořit archivní stránku tak chybí.
Archivace po jednotlivých příspěvcích
Každý příspěvek má vlastní stránku, URL je ve tvaru http://xyz/rok/mesic/titulek-příspěvku. Archivace po jednotlivých příspěvcích má hned několik nevýhod a lze ji naštěstí vypnout. Největší nevýhodou je duplicita, která vzniká tím, že příspěvek existuje v archívu a zároveň má vlastní stránku. Další nevýhodou je jméno stránky tvořené titulkem příspěvku. Autoři zřejmě nepočítali stím, že budou titulky tvořeny jiným jazykem než anglickým. Pro titulek Dobrá rada nad zlato: vylepšujeme kód bude vygenerována stránka dobr-rada-nad-zlato-vylepujeme-kd-vte.html. Další nevýhodou je obrovské množství souborů, které se generují a nahrávají přes FTP při republikoci. Dagblog má kolem 240 příspěvků což odpovídá vygenerování 240 souboru a to ani nepočítám generování archívů viz. duplicita, republikování zabralo zhruba kolem 45 minut.
Komentáře
Prvním velkým zklamáním je to, že komentáře jsou pouze k příspěvkům publikovaným přes nové rozhraní u starších příspěvků prostě chybí. Zde je možná chyba v hlavní šabloně Dagblogu, ale přes veškerou snahu se mi to narozdíl od Jirky Hradila nepovedlo. Další nevýhodou je způsob komentování, pokud nejste registrovaní uživatelé Bloggeru můžete komentovat pouze anonymně a nemáte možnost zapsat jméno, email, web. Komentáře jsou provázány s archivací po jednotlivých příspěvcích, pokud chcete používat komentáře musíte mít zapnutou archivaci po jednotlivých příspěvcích.

Na druhou stranu Blogger přinesl nové šablony vzhledu(na jednu se zrovna díváte), profily a další maličkosti jako například nové webové rozhraní. Moje osobní pocity jsou velice rozporuplné, na jednu stranu je vidět, že se na Bloggeru hodně zapracovalo a byly dotaženy vlastnosti, které chyběly(komentáře, zpráva příspěvků, preview) na druhou stranu mi přijde, že některé vlastnosti nejsou dotaženy do konce a čeká se na reakce od uživatelů.