pondělí 28. června 2004

Eclipse 3.0 venku

Už je to uděláno, už je to hotovo. Poslední produkční verze vývojového prostředí Eclipse 2.1 datovaná na 28. březen 2003 je minulostí přátelé! Po dlouhé, téměř rok a půl dlouhé cestě, vydlážděné několika milestone verzemi, dosáhl Eclipse finální verze 3.0.

Verze 3.0 je přelomová, přelomová v tom, že Eclipse přidal i tu poslední funkčnost, kterou nabízely konkurenční vývojová prostředí a sám dotáhl téměř k dokonalosti vlastnosti, které nabízel v předešlých verzích.

Pokud se podíváme na pouhý výčet všech vylepšení v oficiálním resumé Eclipse 3.0 - New and Notewhorthy, tak zjistíme, že bylo zapracováno takřka na všech základních částech vývojového prostředí počínaje uživatelským rozhraním a debug perspektivou konče.

Verze 3.0 přináší velký posun oproti 2.1, to ukazovaly v plné kráse milestone (M) verze, které jsem mohl otestovat. Pro uživatele 2.1 vřele doporučuji přechod na 3.0 a troufám si tvrdit, že bude plynulý z hlediska návyku na nové vlastnosti. Menší problémy by mohly nastat v případě starších plug-inu, které nemusí pod 3.0 fungovat korektně.

Obliba a volba Eclipse, jako hlavního vývojového prostředí pro Javu, neustále rostla a můžeme očekávat, že verze 3.0 tomu jen pomůže. Není pochyb, že konkurence dostala šach, a že od matu ji drží pouze opravdu specifická funkčnost, kterou nebyli schopni vývojáři plug-inu dodat na potřebné úrovni.

Nechť začne nová doba, doba zatmění slunce...

Související články