čtvrtek 10. června 2004

Frontální útok programovacím jazykem Flex

Hned na úvod zklamu příznivce čí zbloudilé příchozí tím, že se nejedná o projekt Flex pod křídly firmy Macromedia, ale o český programovací jazyk Flex. Podle tvůrců Flex vychází syntakticky z Ady a Pascalu a mezi jeho hlavní rysy patří důsledná typová kontrola a OO design. Přidruženým projektem se zaměřením na webové aplikace je modFlex. Toliko k PR masáži, která zahltila české odborné servery Root (8.6.2004)Nový český programovací jazyk a Interval.cz (10.06.2004) Český programovací jazyk Flex a modFlex

Soudě dle ohlasů v diskusích pod články, nebylo přijetí tohoto jazyku nijak dobré. Mezi hlavní nevýhody patří

  • Pouze pro nekomerční použití
  • Pouze platforma Windows
  • Neveřejné zdrojové kódy API
  • Celková uzavřenost jazyku

Jsou tu i další mušky, slabá vývojářská komunita a podpora, není se ovšem čemu divit Flex je relativně úplně nový a neznámý jazyk. Má osobní výtka směřuje k zvolené syntaxi inspirované zmíněným Pascalem a Adou, "kouzlu" begin a end bych přivykal těžko.

Jako odnož projektu Flex vzniklo webové rozšíření modFlex jako alternativa k PHP. ModFlex běží jako modul web serveru Apache. K dispozici jsou i vývojové balíčky pro integraci s textovými editory mezi kterými nechybí ani Elipse.

Potřebujeme Flex a modFlex?

Začal bych odvážným tvrzením samotných autorů Flexu:

Flex je komplexnější jazyk než třeba Java nebo C# a přináší více možností bez nutnosti používat mohutný aparát knihoven i na tak základní věci, jako je multitasking.

Už tady se objevují první trhliny, není komplexnost jazyku dána mimo jiné škálou jeho knihoven? Je to pravou úměrou právě multitasking? Stejně tak by se neměla míchat vlastní jazyky a platformy, platforma Java a .NET jsou mimo tisíce dalších výhod otevřené a neustále rostou a vyvíjejí se. Za Javou stojí mnoho nadnárodních společnosti a velkých softwarových hráčů, za .NETem stojí Microsoft. Proti tomu Flex a firma A&&L soft s. r. o. jsou jen koťátka, na které sem tam zbude nějaký drobt.

Pro Enterprise řešení tu máme Javu a .NET, pro dynamický web tu máme etablované a oblíbené řešení jako PHP, Perl či Python, všechny s širokou komunitou a vývojářskou podporou. Velkou výhodou Flexu bude česká podpora a zázemí pro tuzemské vývojáře, ale na velké rozšíření to nevypadá. Dle mého skromného názoru nedosáhne Flex či modFLex rozšíření a potichoučku si najde vlastní místo v propadlišti dějin. Flex je jako hozený placák na hladinu rybníka, udělá dva tři kroužky a po té nenávratně zmizí pod hladinou... a kdo by ho hledal?