pátek 11. června 2004

Re:Jak se naučit profesionálně programovat?

Promiňte Radku, ale článek Jak se naučit profesionálně programovat nemůžete myslet vážně! Jak můžete doporučit začátečníkovi jazyk C++? Jak můžete doporučit referenční příručku?

Pokud se někdo chce naučit opravdu dobře programovat, tak ať sáhne po učebnici programování. Máte pravdu v tom, že většina učebnic se čtenáře nesnaží naučit programovat, ale naučit syntaxi a jiné špeky daného jazyku.

Pro mě osobně znamená umět programovat, programovat objektově, ale k tomu je třeba umět objektově přemýšlet. Začátečník potřebuje jazyk, který bude bližší lidskému chápání. Potřebujete jazyk, který vás oprostí myslet v intencích alokované/dealokované paměti a podobných závislostí. Vyberte jazyk jenž vám dovolí pohybovat se na větší úrovni abstrakce.

Poté co si začátečník osahá základní techniky OOP a naučí se s nimi zacházet nech se vrhne do dalšího studia. Návrhové vzory, unit testy, UML atd. a pak pokročilejší mechanismy v rámci vlastní odbornosti.

Až přijdete do firmy, která se bude zabývat profesionálním vývojem softwaru a napíšete slovy Radka Hulána ..za 3 hodiny těch řádků 500, budou si ťukat na hlavu. Vývoj softwaru není 110 metrů překážek, stejně jako není pískovým hradem, který můžete každé dva dny rozbourat a postavit znovu.

Stát se dobrým programátorem je běh na dlouhou trať a žádný instantní návod nelze dát.