úterý 1. června 2004

Začátky s Javou: kde, co, proč, jak zkompilovat a spustit

Nejčastější otázky v diskusních skupinách věnovaných Jave míří na základy práce s touto platformou.

 • Jak spustit javovský program?
 • Co potřebuji k spuštění javovského programu?
 • Jak zkompilovat javovský program?
 • Jak nastavit classpath?
 • Jak poznat spouštěcí třídu či soubor?

Rád bych odcitoval jeden s příspěvků, který mě inspiroval k sepsání tohoto jednoduchého receptu, který snad trochu pomůže nováčkům. Níže uvedené je reakcí na následující dotaz, ale obecně dává odpovědi na základní otázky, se kterými jsou začátečníci konfrontováni.

Začínám s javou. Stáhl jsem si balík s několika třídami, ale nevím, jak ho nahrát do systému, aby mi ho překladač javy vzal. Mám Windows XP, jediné zníňky o nahrávání jsou jen na Windows ME - v ovládacích panelech pod položkou system se to prý má "nějak" nastavit. Nevíte někdo jak? Moc by mi to pomohlo.

Nejdříve musíte zkontrolovat jestli je na vašem počítači nainstalováno prostředí pro běh java aplikací, které se jmenuje JRE(Java Runtime Environment). To je samostatně distribuovatelné a lze získat například ze stránek java.sun.com nebo je součástí vývojového balíku SDK.

Přesně jsem nepochopil jestli máte zdrojové soubory a nebo již zkompilované soubory. Zdrojové soubory mají příponu java, zkompilované příponu class případně jsou distribuované jako jeden soubor s příponou jar. Pokud máte pouze soubory s příponou java tak budete potřebovat kompilátor, který je pro vás nejsnáze dosažitelný v rámci SDK(javac).

Po instalaci JRE či SDK je dobře si zkontrolovat jestli proměnná path operačního systému ukazuje do adresáře s nainstalovanou Javou. Tento počítač >> Vlastnosti >> Upřesnit >> Proměnné prostředí >> Systémové proměnné >> proměnnná Path ve které by měla být např. cesta č:\Program Files\Java\j2re1.4.0\bin\ nebo č:\Program Files\Java\j2sdk1.4.2_02\bin. Nyní můžete kompilovat a spouštět vaše programy odkudkoliv na vašem disku a nebudete muset složité uvádět vestu ke kompilátoru javac.exe či zavaděči java.exe.

Pokud máte takto systém připraveny(doporučuji po těchto krocích restartovat) můžete směle kompilovat a spouštět jakýkoliv javovský program. Pro kompilací o pro spuštění je velice důležitá tzv. classpath což je jeden z argumentů jak kompilátoru tak zavaděče, pomoci kterého lze říci kde se nalézají knihovny mimo standardních java.*.

Zavaděčem java.exe lze zkompilované třídy spustit v podstatě dvěma způsoby.

 • Máte jeden soubor jar(ta lepší cesta)
 • Máte soubor či spíše soubory class

První případ je ideální, nemusíte se většinou starat o classpath a o určení zavaděči třídy. Spuštění se provede pomoci java -jar nejakyprogram.jar například s přikazového řádku či konzole.

Druhý případ je komplikovanější v tom, že zavaděči musíte říci, který soubor resp. třída obsahuje zaváděcí metodu main. V zdrojovém kódu musí existovat metoda s hlavičkou public static void main(String args[]), soubor s touto metodou je zavaděcí. Spuštění se provede pomoci java jmenosouboru opět s přikazového řádku či konzole.

Úplně nejjednodušší příklad s kompilací a spuštěním vypadá takto.

1.) Vytvoříme soubor Foo.java(velikost písmen je podstatná) s obsahem


public class Foo {
  public static void main (String[] args){
	System.out.println("Hellou world!");
  }
}

2.) Soubor Foo.java zkompilujeme příkazem javac Foo.java

3.) Na disku vznikne soubor Foo.class, který spustíme příkazem java Foo

Pokud hledáte další zdroje o Jave tak z českých bych nevynechal vyuka.pecinovsky.cz a dione.zcu.cz/java