pondělí 26. července 2004

Eclipse - web tools projekt odstartován

Po finálním vydaní IDE Eclipse 3.0, přišla další velice zajímavá zpráva. Pod křídly Eclipse byl anoncován Web tools platform project, který zahrnuje Web Standard Tools a J2EE Standard Tools.

Web tools platform project je zaměřen na vývoj distribuovaných aplikací v javovském prostředí. Projekt je primárně zaměřen na podporu standardů jako JSP, JDBC, JTA atd. na druhou stranu by měl v budoucnu podporovat technologie mimo platformu Java jako PHP či ASP.NET.

Základní strukturu Web tools platform projektu tvoří dva nezávislé subprojekty.

  • Web Standard Tools
  • J2EE Standard Tools

Každý z těchto subprojektů se zaměřuje na odlišné části. Web Standard Tools jsou zaměřeny na vývoj prezentační vrstvy webových aplikací pomocí HTML, CSS, XSLT, XSD, ECMAScript atd. Dalším cílem je integrace webových serverů a servletových kontejnerů do prostředí Eclipse. Integrace by měla umožnit kromě jednoduchého deployingu i debugování a konfiguraci serveru.

J2EE Standard Tools je naopak zaměřen na vývoj aplikací založených na J2EE 1.4 a jejich nasazení, testování a debuggování v rámci J2EE serveru. Mezi technologie patří EJB, Servlet, JSP, JCA, JDBC, JTA, JMS, JMX, JNDI a samozřejmě webové služby.

Základ pro J2EE Standard Tools poskytl plug-in Lomboz, Web Standard Tools staví na "udělátkách" firmy IBM. Celý web tools projekt je již nyní možné otestovat, komentáře k tomuto projektu včetně odkazů se nacházejí na TSS viz The Eclipse Web and J2EE Tools Platform Project is Now Live!.