čtvrtek 22. července 2004

GForge - správa softwarových projektů

Minulým spotem jsem nakousl problematiku efektivní komunikace mezi členy vývojového týmu. Ten spot poskytl zároveň oslí můstek k dnešnímu tématu, kterým je systém Gforge.

Kořeny

Cílem open source projektu Gforge je poskytnout nástroj, který usnadní vývoj softwarového projektu zainteresované skupině lidí (vývojáři, manažeři, testeři, dokumentaristé atd.). Gforge vychází z úspěšného a hojně používaného projektu SourceForge firmy VA Software. Otevřený vývoj SourceForge byl firmou VA Software ukončen a přešel na SourceForge Enterprise Edition, který je placený.

Ze zdrojových kódu SourceForge verze 2.6.1 vznikl fork (výraz pro rozvětvení), který představuje Gforge. Jenom dodám, aby nedošlo ke zmatení, že Gforge neni veřejná platforma pro free hosting projektů jako freshmeat.net či sourceforge.net.

Gforge tedy funkčně vychází ze SourceForge, ale oproti svému předchůdci zjednodušen a v určitých oblastech předělán, aby byl co možná nejsnáze nainstalovatelný. Byla přidána nová funkčnost a autoři plánují další rozšíření. Vznikla firma GForge Group, která poskytuje komerční služby jako školení, podpora, instalace atd.

Možnosti

Kdybych měl označit nejdůležitější vlastnost, kterou Gforge poskytuje, pak by to byla propracovaná správa softwarových projektů, která usnadňuje jejich vývoj a udržování. Gforge nabízí ke každému projektu, který se v něm rozhodneme spravovat, následující funkce

  • Evidence základních informací (programovací jazyk, platforma, počet vývojářů atd. )
  • Administraci projektu
  • Veřejná a privátní diskusní fóra
  • Mailing list
  • Správu dokumentace
  • Napojení na CVS
  • Subkategorie projektu - chyby a jejich sledování, požadavky na novou funkčnost, opravy atd.
  • Správa úloh vztahujících se k projektu (kompilace, testování, psaní dokumentace atd.)

Možností je samozřejmě více, můžete vytvářet vlastní subkategorie vztahující se k projektu. Každý registrovaný člen může sledovat formou vlastní "schránky" např. úkoly mu byly přiděleny, diskusní vlákna, která jej zajímají, stav řešení chyb atd. Správa člena systému je kapitolou sama pro sebe, lze sledovat aktivitu, dovednosti apod.

Systém Gfroge má webové rozhraní, přístup a práce je řešena přes prohlížeč. Kdokoliv má přístup na webový server, na kterém Gforg běží, se může zaregistrovat a začít se aktivně účastnit prací na projektu.

Nasazení a instalace

Instalace vychází z jádra Gforge, které je napsané v PHP, takže budete kromě samotného Gforge potřebovat PHP, Apache, PostgreSQL a OS Linux, na kterém to všechno rozběhnete. Linux vás lekat nemusí, instalační příručka je celkem podrobná. Já jsem to zvládl s minimální zkušeností nainstalovat dvakrát nejdříve na SuSe a pak na Mandraku.

Jediný problém byl se skripty, které pouští Cron, neboť jsem nevěděl kam je dát, tímto velice děkuji za pomoc Ieníkovi.

Gforge rozhraní je lokalizované snad do dvaceti jazyků, čeština sice chybí, ale nic nebrání jejímu vytvoření a přidání. Gforge lze konfigurovat v různých oblastech, změnou vzhledu počínaje a zobrazováním specifických částí (snippet library, trove map) konče.

Závěr

Gforge by mohl poskytnout vhodné nástroje pro správu softwarových projektů, ostatně z mého pohledu vývojáře je splňuje. Netuším jestli existuje nějaká alternativa aproto nemohu ani porovnat, ale Gforge určitě stojí za vyzkoušení.