středa 28. července 2004

Glosa:Programátor nebo cvičená opice?

Vyhynuli už opravdoví programátoři? Nezřídka kdy se setkávám s názorem, že programování už není to co bývalo. Tu a tam zaslechnu .. no jo, teďka máte frameworky a standardní knihovny. nebo ...programátor stráví více času hledáním informací než samotným programováním a nebo ...dnešní programátor to je cvičená opice.

Vždycky když podobné názory slyším, napadne mě, jestli opravdu opravdoví programátoři vyhynuli. Co to znamená opravdový programátor a programovat jako dřív? Znamená to vrátit se zpátky na stromy a živit se jako sběrači plodů? Podle čeho zařadit programátora do kategorie cvičená opice?

Hlavně neškatulkovat!

Nenapsal jsi nic v assembleru? Cože, ty ani nevíš jaký je rozdíl mezi kooperativním a preemptivním multitaskingem? Nenapsal jsi vlastní bflmpsvz program v xyz? Ty už nejsi programátor, jsi jen cvičená opice. Praví programátoři programují v assembleru, všechen HW znají do puntíku, zásadně nepoužívají to co předem neprozkoumali na poslední instrukci...

Opravdoví programátoři opravdu existovali, ale v dnešním světě by umřeli hlady. Masové programování se za několik desítek let opravdu vyvinulo. Už nemusíme přemýšlet v intencích konkrétních procesorů, nemusíme už ani přemýšlet o konkrétní platformě a můžeme se soustředit pouze na problém, který řešíme.

Metodiky jako objektově orientované programování, aspektově orientované programování, návrhové vzory, to všechno by měla být měřítka nových opravdových programátorů. Dnešní programátor nemusí nutně znát programovací jazyk (nástroj) do detailu, ale musí umět vyhledat a analyzovat informace, aby uměl poskytnutý nástroj využít.

Cvičené opice patří do cirkusu a divoké opice do pralesa. Dnešní opravdoví programátoři patří do softwarových firem a ti nereformavatelní do muzea.