pátek 9. července 2004

Springománie

V poslední době se kolem Spring frameworku rozpoutalo mnoho debat. Spring jasně ukázal cestu jakou by se měly odlehčené J2EE kontejenery vydat.

Autoři Spring frameworku se snaží držet myšlenky nevynalézat kolo a nesnažit se nahradit stávající technologie, ale spíše pomoci vývojářům v jejich využívání.

Potřebujete pracovat s persistentní vrstvou? Spring nabízí podporu pro O/R frameworky jako Hibernate, iBatis či rovnou pro JDO. Potřebujete DAO vrstvu, Spring má opět třídy, které vám to usnadní. Potřebujete transakční zpracování, je libo pragmatické nebo deklarativní s propagací transakce aka. EJB, žádný problém Spring to umožňuje velice snadno.

Samozřejmě bych mohl pokračovat dalšími vlastnostmi jako podpora AOP (aspektově orientované programování), remoting (podpora exportování logiky formou webových služeb), chytrá JDBC datová vrstva, MVC a mnoho dalších.

Spring ctí myšlenku neinvazivnosti tj. promíchání vašeho kódu se Spring API, aby k tomuto nedocházelo je celý Spring protkán IoC (viz. Dagblog 17.5.2004 J2EE vzory: Inversion of Control a Dependency Injection) designem. Samozřejmě výhody IoC pak můžete uplatnit pro vlastní aplikaci.

Ovšem zpět k článkům a debatám kolem Springu z tohoto týdne. Spring na příkladu Pet Store.

Rozhovor se spoluautorem Springu Rodem Johnsonem nejen o Springu, ale o AOP, lightweight kontejnerech a mnohém dalším.