čtvrtek 5. srpna 2004

přístupnost a Přístupnost

Už mám hlavu tak akorát zamotanou z tématu kolem přístupnosti. Jedni se handrkuji jestli lze považovat W3C validátor za bernou minci a jiní o tom, jestli je formát PDF přístupný. Osobně je mi ukradené jestli budou pravidla pro tvorbu přístupného webu v jednom či druhém formátu, ale ať už se konečně někteří tvůrci stránek chytí za nos.

Ze začátku jsem se nechtěl k přístupnosti vyjadřovat, ale včerejší zkušenost z přístupností mě definitivně zlomila. Už drahnou dobu mi Bobina Kadrnožková tvrdila, že ji se stránky zpravodajského serveru Idnes ne a ne otevřít a tvrdila cosi o nebezpečném ActiveX objektu.

Po desetiminutovém monologu o počítačové bezpečnosti v kontextu Internet Explorer a ActiveX, jsem jí vysvětlil, že jeden ActiveX objekt nemůže mít rozhodně vliv na zobrazení celé stánky . Včera večer a dnes ráno jsem se přesvědčil, že někdy má vliv zásadní.

Přístupnost je provozovatelům zpravodajství Idnes úplně ukradená. Jak jinak si vysvětlit, že Internet Explorer (testováno na verzi 5.0) s vypnutými ActiveX prvky stránku Idnes neotevře?

Dnes mi to nedalo a HTML kódu jsem nahlédl, podivný slepenec tabulek mě ještě nechal klidným, ale hlava mi opravdu nebrala sedumkrát se opakující XML prolog <?xml version="1.0" encoding="UTF-16"?> uvnitř různých částí kódu.

Opravdu jsem rád, že pravidla pro tvorbu přístupného webu existují, ale stejně tak existuje "banda ignorantů", kterým je přístupnost úplně ukradená!