úterý 5. října 2004

Migrace na Javu 5.0, realita nebo utopie?

Asi nejsem sám komu se na disku hřeje nově vypuštěná Java 5.0. Otázkou těchto a příštích dnů je jestli na ni má cenu přejít. Nejde ani tak o Javu samotnou, ale o její podporu. Můžeme si dovolit přejít na verzi 5.0 a co nám to přinese?

Podle mého názoru bychom měli rozlišovat dva odlišné pohledy. První pohled je zaměřen na vlastní vývojovou stránku procesu. Máme v rukou nástroje, které dokáží využít potenciál nových vlastností platformy? Mám na mysli v první řadě vývojová prostředí.

Nebudu dalek od pravdy, když prohlásím, že většina IDE nepodporuje plně všechny novinky, které představila verze 5.0. Mnou používány Eclipse je toho důkazem. Z release notes verzí 3.1 M2 a 3.1 M2 lze přímo vyčíst, že příprava na plnou podporu je na začátku. Trochu lépe na tomu bude zřejmě IDE NetBeans resp verze 4.0 Beta 2. Komerční prostředí jako JBuilder a IntelliJ IDEA se sice chlubí plnou podporou, ale otázkou zůstává jestli to tak opravdu je?

Pokud bychom nechali stranou vývojová prostředí, zůstanou nám další nástroje a frameworky, které používáme. Na scéně se již začínají objevovat první vlaštovky, které se hrdě hlásí k verzi 5.0, například Tomcat 5.5. Na druhou stranu jsou to opravdu výjimky, které můžeme zanedbat.

Druhý pohled je zaměřen na vlastní nasazení produktů na verzi 5.0. Prozatím nejsou známy výsledky výkonových testů a porovnání verze 5.0 proti řadě 1.4.x případně 1.3.x. Důležitým faktorem je spolehlivost a bezpečnost, uběhlo málo času na to, aby byla verze 5.0 lépe řečeno JRE řádně otestováno mimo laboratoře Sunu.

Verze 5.0 je přelomová a prosadí se, ale z mého pohledu by byla migrace z pohledu vývoje tak i nasazení předčasná. Asi nemá cenu střílet od boku nějaká čísla a bylo by to zbytečné, ale já osobně bych počkal minimálně na první aktualizaci 5.0 update 1 a pak bych se rozhodoval podle aktuální situace.

Související články