pátek 5. listopadu 2004

Gavin King nejen o Hibernate 3

Pokud jste se alespoň trochu zajímaly o problematiku ORM (object to relation mapping) frameworku, pak jste jistě narazily na stálici jménem Hibernate, toho času pod křídly JBoss. Ne nadarmo bývá Hibernate označován de facto za ORM standard.

Na stránkách Javafree.com.br vyšel rozhovor s Gavinem Kingem. Pokud Vám toto jméno nic neříká, pak vězte, že se jedná o duchovního otce a vývojáře Hibernate, a v neposlední řadě člena skupiny pracující na JSR-220 (specifikace EJB 3.0).

Z rozhovoru lze vyčíst některé signifikantní kroky, kterými se bude ubírat Hibernate. Ze skupiny odpovědí lze vyčíst, že Hibernate bude výrazně ovlivněn právě specifikací EJB 3.0, kterou by Sun rád viděl i mimo klasické j2EE kontejnery. Gavin přímo mluví o tom, že Hibernate bude tuto specifikaci implementovat.

Další výrazný posun se týká ve využití rysů Javy 5.0, kde by měly práci resp. mapování usnadnit anotace. Ještě bych zmínil malé pošťouchnutí specifikace JDO, pro kterou nevidí po nástupu EJB 3.0 místo. Diskusi k článku je možno najít na TSS Interview with Gavin King on Hibernate 3.

Související články