čtvrtek 2. prosince 2004

Jsem okouzlen - Google Desktop Search a Skype

Google Desktop Search

Když jsem kdysi dávno, v dubnu roku 2004, psal příspěvek Topfive software, webové aplikace, neměl jsem ani potuchy, že by se měl objevit vyhledávač pracující nad soubory pevného disku. Zlom přinesl Google a jeho Google Desktop Search. Moje poštovní schránka praská ve švech, letmým součtem přes 40 000 emailů, to samé platí o složce s dokumentací.

Vyhledávání v poště, přes poštovního klienta, je v takové záplavě emailu kouskem vhodným pro člověka obrněného neskutečnou trpělivostí. Vyhledávání v dokumentaci uložené na lokálním disku, hraničí se sadomasochismem a on-line vyhledávání neřeší problém neveřejných dokumentů. Jedním slovem katastrofa.

Naštěstí existuje Google Desktop Search, který alespoň částečně tyto problémy řeší. Google Desktop Search indexuje omezenou skupinu souborů, AOL Instant Messengeru, emaily Outlooku + Outlooku Express, soubory Office (soubory Excelu, Wordu, PowerPointu), jakékoliv textové soubory (html, zdrojáky, xml …) a historii shlédnutých stránek. Mě osobně chybí ke štěstí indexace PDF souborů, ale i tak se jedná o obrovsky užitečný nástroj.

Napsali o Google Desktop Search

Skype - internetová telofonie

Na veřejnou internetovou telefonii Skype mě přivedl Filemon. V podstatě Vám stačí připojení k internetu a klientský prográmek Skype (registrace s vytvořením konta je součástí). Nic víc a nic míň. V rámci registrovaných uživatelů voláte zdarma, volání na pevnou linku je za pakatel. Skype umožňuje konferenční volání až čtyřech uživatelů a instant messaging. V českých luzích a hájích fungují komunitní servery Skype.cz a Skyper.

Napsali o Skype