pátek 17. prosince 2004

Lze založit business na open source?

Ano, open source produkty nabízí ideální prostor. Mezi jeden ze základních mýtů, které se o open source šíří, patří variace na Programátoři se kódu nenajedí, potřebují peníze ... nebo Zadarmo ani kuře nehrabe .... Ano, existuje plno open source projektů, na nichž by si člověk nevydělal ani na slanou vodu, ale existuje široké spektrum open source projektů, které poskytují zlatý důl pro business.

K tomuto zamyšlení mě vyprovokoval, v dobrém slova smyslu, spot JBoss na vzestupu Pavla Kolesnikova. JBoss je právě jedním z oněch projektů, který ukazuje, jak úspěšně lze založit business na open source. Dovolil bych si odcitovat závěr spotu Pavla Kolesnikova

Pravda, zatím v Čechách ani žádný subjekt aktivně nepůsobí v roli JBoss partnera, ale co není, brzy může být.

Svtá pravda, a nabízí se otázka, proč ještě nikdo nevyužil potenciál, který JBoss nabízí? Opravdu to nechápu, JBoss, alespoň jak to vidím já, se těší velké oblibě vývojářů a určitě se najde skupina, která by profesionální služby (školení, konzultace či jiná forma supportu) zaplatila.

Stejným případem jako JBoss jsou projekty Eclipse, Hibernate, Spring a další, stačí najít vhodný způsob, jak tyto projekty využít pro vlastní business. Nemusím chodit daleko pro příklad, právě pracuji na komerčním projektu, který je postaven na platformě Eclipse. Ať se ve výsledku jedná o řešení postavené na open source a nebo služby poskytované k open source produktu, business potenciál open source je obrovský.