úterý 7. prosince 2004

Pojmy, dojmy a promo akce ve znamení J2EE vs .NET

Začne-li se někdo "umně" ohánět studií Comparing Microsoft .NET and IBM WebSphere/J2EE, stoupne mi krev v žilách. Poprvé jsem se ozval, když o této studii informovaly některé blogy na vývojáři. Nebyla to žádná přestřelka, jenom jsem ujasnil některé faktické poznámky k J2EE. Minulý pátek mi přistál v poště dopis Visual Studio .net s podtitulem Mimořádná nabídka pro vývojáře.

Dopis jsem koutkem oka shlédnul a poslal do koše, jediné co mi utkvělo v paměti, byl odstavec nadepsaný Přečtěte si praktické porovnání technologií Microsoft.NET a J2EE.Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost, ale pak jsme si uvědomil, že v tom odstavci byla zmíňka o Comparing Microsoft .NET and IBM WebSphere/J2EE. Resuscitoval jsem dopis z koše a radši jsem si to přečetl ještě jednou a pozorně.

Nemám to Microsoftu za zlé, že se snaží touto studií ohánět, ale jasně to ukazuje jak slovíčkaření a překrucování formulací může vytvořit zkreslené informace.

Jak porovnat neporovnatelné

Každá studie, která se honosí podtitulem J2EE vs .NET, je mírně řečeno podezřelá a dopadá na jednu nohu. Je potřeba si uvědomit, že J2EE tvoří množina specifikací a nástrojů. J2EE si jako takové nikde nestáhnete, můžete si stáhnout například Servlet specifikaci, která je součástí J2EE, ale pořád budete mít pouze specifikaci. Ke každé specifikaci existuje minimálně referenční implementace a množina dalších implementací.

Referenční implementací Servletu je Tomcat a mezi další implementace této specifikace patří např. Jetty firmy Mortbay. Tento model si můžeme aplikovat na jakoukoliv součást J2EE, JMS začínaje a EJB konče. DOT.NET je oproti tomu konkrétní produkt firmy Microsoft.

Porovnávat specifikaci s produktem je nesmysl. Zmíněná studie je proto porovnáním produktů .NET a IBM WebSphere. IBM WebSphere je jednou z komplexnějších implementací J2EE a nutno dodat, že podle vyjádření několika nezávislých zdrojů, implementací nijak zvlášť povedenou (jak jsem koupil, tak prodávám).