čtvrtek 22. ledna 2004

Otevírá se Flex Beta Program veřejnosti?

Dnes ráno jsem byl velice překvapen mailem, který měl předmět Welcome to Flex Beta a začínal řádky It is our pleasure to welcome you to the Flex Beta program. V nedávné diskusi(javascript@pandora.cz) mě totiž Pavel Šimek ujistil, že nezná nikoho komu by se povedlo dostat do skupiny FLex Beta. Snad je dnešní mail příslibem otevření testovacího programu i pro širokou veřejnost.

Související články

Java - výkonový test

Měření výkonu a výkonnost Javy je téma, které se neustále diskutuje. Mnohdy jsou slyšet, především z řad céčkařu hlasy o tom jak je Java pomalá. Petr Toman si připravil TEST VÝKONOSTI, který je založen na výpočtu Ludolfova čísla pomocí součtu řady a Java v něm nedopadla vůbec špatně. Z pohledu Javy přináší zajímavé výsledky tento test při použití různých JVM.

Při každé narážce na rychlost Javy si vybavím moudro, které v diskusních skupinách šíří Rudolf Pecinovský a s kterým se ztotožňuji.

Vyhodou Javy oproti C je moznost vyssi urovne abstrakce pri vyvoji prgramu. Nevyhodou pak nizsi rychlost. U jednoduchych programu se ta vyssi abstrakce tak neprojevi, ale u slozitejsich uz je to setsakra znat. Pokud si mam ale vybrat mezi tvorbou slozitejsiho programu v C, ktery bude 0.01 sec pocitat a 0.99 sec cekat na dalsi udalost, a tvorbou programu v Jave, ktery bude 0.5 sec pocitat a 0.5 sec cekat na dalsi udalost, asi bych dal prednost Jave, protoze se mi v ni bude lepe premyslet.

úterý 20. ledna 2004

S Mozillou do Komerční Banky nevlezeš

Ty tam jsou časy kdy se stavělo na proprietárních technologiích, řekl by si jeden, omyl! Ano narážim na kausu nedostupnosti internetového bankovnictví KB mimo platformu Windows, na kterou upozornil server Czilla.cz.

Aplikace mojebanka v současné době používá pro zabezpečený přenos dat prvků Aktiv X a Java Virtual Machine společnosti Microsoft, z těchto skutečností vyplývá i závislost na OS Windows a prohlížeči Internet Explorer. Podle našich informací je možno provozovat internetové bankovnictví KB na OS Mac pod emulátory OS Windows, bližší informace k této problematice nemáme k dispozici.

Můžeme pouze spekulovat o tom co umožňuje trojice ActiveX, operační systém Windows a Internet Explorer v otázce zabezpečení internetového bankovnictví a proč je nutná konkrétní JVM avšak dostupnost služeb internetového bankovnictví mimo platformu Windows, u jiných bankovních domů, je prostým faktem. Alespoň doufejme, že na nápravě se pracuje.

Komerční banka samozřejmě připravuje odstranění závislosti internetového bankovnictví na jedné platformě a tím umožnění přístupu k tomuto produktu širšímu segmentu uživatelů. Vzhledem k rozsahu a náročnosti této změny nebyl termín úpravy v současné době stanoven, zavedení do provozu je plánováno v průběhu roku 2004.

K citaci bylo použita část emailové odpovědi uvedené v diskusním foru Czilla. Pro doplnění přidávám oficiální odkaz požadavky na konfiguraci služby mojebanka(KB).

Java Server Faces přicházejí

jAbloK informoval rukou Pavla Kolesnikova 3x o Java Server Faces. Především rozhovor s Kito Mannem o JSF je velice dobrým zdrojem informací o tomto mladém webovém frameworku. Velice zajímevé je například porovnání WebForms .NET a JSF. Z mého pohledu je několik klíčových faktorů, které rozhodnou o tom jestli se JSF prosadí.

  • Integrace se současnými frameworky(Struts,WebWork...)
  • Dostupnost vývojových a integračních nástrojů(development and deployment tools)
  • Podpora velkých hráčů(IBM, Oracle)

pondělí 19. ledna 2004

Elektronická kniha Design Patterns v OOP uvolněna

Server objektovych technologii Obejcts.cz uvolnil elektronickou knihu DESIGN PATTERNS v OOP a RDB Persistor. Autorem knih je RNDr. Ilja Kraval. Knihu DESIGN PATTERNS v OOP vlastním už více než rok a patří k základním učebnicím, které vřele doporučuji pro studium návrhových vzorů a OOP.

Pro získání knih se stačí napsat email na adresu objects@objects.cz se subjektem zadam o dokumenty zdarma, více informací o stažení knih.