pátek 19. března 2004

Čtení na víkend

V tomto čtení na víkend bych Vás rád upozornil na článek Jiřího Hlavenky, který se mě osobně velice líbil a zaujal mě a to i přes mírnou skepsi k médiu typu Živě.cz, které se nemohu zbavit. Mezi další povedené kousky patří i spot Josefa Petráka o sémantickém webu. Pěkný víkend a dobré počtení.

Testy Servletu, JSP a Filtru

Marek Branický autor seriálu o servletech, přidal pěkný článek o server side testovacím frameworku Cactus. Článek je představením celého frameworku a jeho možností, které zahrnují testování Servletu, JSP stránek a Filtru.

Související články

čtvrtek 18. března 2004

Java kdekoliv - 1 500 000 000 zařízení s Javou

Zní to až neuvěřitelně, na světě je podle oficiální zprávy firmy Sun 1,5 miliardy zařízení s Javou. Java dostála svého sloganu a je opravdu kdekoliv, následující tabulka shrnuje zařízení s největším počtem(v milionech) nasazení.

Počet Zařízení
650 desktopové počítače
500 SIM a čipové karty
250 mobilních telefonů
100 další zařízení

Krom všeobecně známých zařízení je Java nasazována takřka ve všech oborech resp. zařízeních. Podle Sunu vykázala Java 25% nárůst od červnu 2002 a může se pochlubit například využitím ve výzkumném robotu Mars Rover agentury NASA.

Úspěšnost Javy je podle Sunu dána třemi faktory

  • Bezpečnost ve všech pádech
  • Běhuschopnost kdekoliv a kdykoliv
  • Přes 3 miliony vývojářů používajících platformu Java

Dle mého názoru má Java obrovskou výhodu a potenciál v nasazení na mobilních zařízeních jako jsou mobilní telefony, kde se již silně zakořenila a proto lze s dalším růstem tohoto segmentu očekávat i další masivnější rozšíření.

Související články

středa 17. března 2004

Groovy - další programovací jazyk pro Javu

Krom snahy najít společnou cestu pro propojení stávajících skriptovacích jazyků jako PHP nebo Perl s platformou Java v specifikačním procesu JSR 223: Scripting Pages in Java Web Applications se vytvořil další specifikační proud JSR 241: The Groovy Programming Language, který by měl standardizovat jazyk Groovy jako součast platformy Java.

O tom proč Java potřebuje další jazyk a proč právě Groovy a ne Jython nebo Ruby, se rozepsal člen JSR 241 Richard Monson-Haefel ve spotu JSR-241: Groovy – A New Standard Programming Language for the Java Platform. Doporučuji i diskusi pod článkem, kde se hodně lidí vyjádřilo celkem odmítavě.

Já osobně vidím dva pohledy, první zcela evidentní a to nutnost rozšíření platformy Java o další jazyk, který by měl všechny výhody dnešních skriptovacích jazyků a zároveň by byl plně kompatibilní se všemi vlastnostmi platformy Java včetně bezpečnostního modulu. Druhý opět nezanedbatelný se týká propojení stávajících skriptovacích jazyků, speciálně PHP a java server side, s platformou Java. Z mého osobního pohledu je jak JSR 241 tak i JSR 223 potřebné a je to krok správným směrem.

IDE Eclipse v knižnim vydání

Pokud používáte nebo chcete začít s používáním vývojového prostředí Eclipse, pak by se Vám mohla hodit elektronická kniha Eclipse Live od Billa Dudney. Má to ovšem malý háček, musíte být členem komunitního java serveru JavaLobby, který ve spolupráci s nakladatelstvím SourceBeat.

Po registraci u SourceBeat přes Vaše Javalobby konto, získáte 60 dení přístup k elektronické formě(pdf) této knihy. Autor na knize neustále pracuje proto si můžete po oněch 60 dní volného přístupu stahovat vždy nejaktuálnější verzi knihy. Mezi další knihy, ke kterým získáte přístup, patří Apache Axis Live a Jakarta Struts Live.