čtvrtek 1. dubna 2004

Nastal čas Flex 1.0

Ambiciózní technologie Flex firmy Macromedia byla v těchto dnech oficiálně uvolněna. Flex by měl umožnit tvorbu RIA, které umožní řešit mnohé problémy dnešních webových aplikací.

K vypuštění této technologie se samozřejmě váže i plno komentářů. Pro mě osobně byla nevětší neznámá v oblasti licencování technologie a s tím spojené náklady pro reálné nasazení. Ač jsem se mnohokrát nad technologií Flex rozplýval tak nyní musím trochu se skřípěním zubů přiznat, že jsem si maloval moc růžové obrázky.

Nyní s finálním vypuštěním je více než jasné, že technologie Flex je především zamířena do enterprise oblasti, odpovídá tomu i cena. Licence na dvě CPU přijde na 12000$, jinými slovy nasazení technologie FLex v rámci J2EE serveru se dvěma procesory(nebo s jedním) vyjde na 12000$.

Bohužel je to trochu kudla do zad pro vývojáře, kteří nepracují na enterpise řešeních, kde by se snad daly tyto náklady s přimhouřením oka akceptovat. Flex byl až donedávna anoncován jako technologie, která nebyla jednoznačně cílena na určitý segment, spíše se očekávalo její široké využití napříč spektrem.

Diskuse nejen o licenční politice a nákladech na technologii Flex vypukla pod článkem Macromedia Flex 1.0 Released na TheServerSide. Zajímavý pohled na Flex a jeho možnosti vzhledem k ceně nabízí Christophe Coenraets Thoughts on Flex Positioning.

Co dodat závěrem, Flex je zcela bez pochyby technologie, která si své místo najde. Bohužel její rozšíření se bez změny licencování zřejmě nedá očekávat. Alternativy tu určitě jsou. Nabízí se XUL v rámci projektu Mozilla nebo XAML připravovaný Microsoftem.

Související články

středa 31. března 2004

jTDS JDBC Driver 0.8-rc1

Open source JDBC driver pro MSSQL server jTDS ve verzi 0.8 přidává další vylepšení. Info via. java.net jTDS JDBC Driver 0.8-rc1.

úterý 30. března 2004

Eclipse 3.0 M8 - další krok k dokonalosti

Vývoj IDE Eclipse zdárně finišuje k očekávané vypuštění verze 3.0, která je plánována na letošní léto. V těchto dnech byla uvolněna verze M8, která je označována přívlastkem New and Noteworthy. Některé změny jsou opravdu příjemně inovující a to i oproti nedávné M7, pokud stále ještě používáte řadu 2.x pak bych doporučoval vyzkoušet právě tuhle verzi.

Související články

pondělí 29. března 2004

Postranní lišta pro Mozillu

Prohlížeče z rodiny projektu Mozilla nabízejí velkou škálu různých rozšíření. Mezi ty zajímavé a užitečné patří tzv. sidebar, česky postranní lišta. Postranní lišta (aktivace klávesou F9) se objevuje v levé části prohlížeče a představuje v podstatě rám, který slouží pro zobrazení informací.

Standardní součástí Mozilly jsou postranní lišty pro historii, záložky nebo vyhledávání, kde si můžete vybrat z několika vyhledávačů včetně populárního Googlu. Informace, kterou jsou v postraní liště prezentované nejsou ničím jiným než prostým HTML. Není problém si vytvořit vlastní postranní lištu a nabídnout ji jako součást Vašeho webu. V současnosti existuje mnoho tématicky odlišných lišt zpravodajskými informacemi, počasím nebo zprávami z burzy počínaje a kalkulačkou či interaktivní hrou konče.

Postraní lišty českých stránek a plno užitečných informací můžeme nalézt na serveru Czilla. Návod na vytvoření vlastní postranní lišty a jejího přidaní do prohlížeče je součástí My Sidebar Developer's Guide. Kromě zmiňovaného HTML můžeme použít takřka všechny technologie, které nabízí Mozilla tj. CSS, DOM, XUL, JavaScript.