pátek 9. dubna 2004

Softwarové patenty vrací úder

Už se zdálo, že zamítavé rozhodnutí Evropského parlamentu o softwarových patentech, je pomyslnou tečkou za kauzou, která několik podzimních týdnů živila IT kruhy a znepokojovala mnoho vývojářů viz. moje starší spoty Zlo přichází z EU - Softwarové patenty a Kauza softwarových patentů pokračuje.

Tlak velkých softwarových firem, převážně těch etablovaných v USA, formou různých lobby skupin byl před hlasováním zřejmý. Po zamítavém rozhodnutí vzešla z těchto natlakových skupin nová iniciativa, která se snaží prosadit direktivu Evropské unie, jež by uvolnila k patentování oblasti, které byly rozhodnutím parlamentu vyjmuty. Současnou situaci monitoroval Dan Ohnesorg v článku Softwarové patenty, dějství druhé. Jaký je Váš názor na softwarové patenty?

čtvrtek 8. dubna 2004

Hra Fish Fillets aneb rybičky jako open source

Jedna z nejlepších počítačových her Fish Fillets, kterou jsem kdy hrál a s přestávkami hraju někdy od roku 1998, se dočkala uvolnění zdrojových kódů a portace pro linux jako projekt Fish Fillets - Next Generation. Jestli máte rádi logické hry a Fish Fillets jste nikdy nehráli pak Vám vřele doporučuji rybičky, s nápadnou podobou agentu Muldera a Scullyové z X - Files ozkoušet. Zážitek umocněný nádhernou ručně malovanou grafikou, zvukovým doprovodem a ďábelskou hratelností opravdu stojí za to.

Související linky

středa 7. dubna 2004

Diskusní fórum Eclipse

Rád bych touto cestou oznámil založení nového diskusního fóra IDE Eclipse. Témat, problému, zkušeností a novinek při prácí s vývojovým prostředím Eclipse je hodně a právě proto vzniklo samostatné diskusní fórum. Pokud patříte mezi uživatele, vývojáře plug-inu nebo Vás jenom zajímají možnosti tohoto vývojového prostředí pak jste srdečně zváni.

Diskusní fórum je veřejné a možnost přispívat je umožněna i pro neregistrované uživatele. Pro regulérní přihlášení konference, tak aby Vám chodili všechny příspěvky, musíte být registrovaní uživatelé systému Pandora.

Další možností je poslat email s žádostí na moji emailovou adresu(pichlik zavinac seznam.cz nebo roman.pichlik zavinac asei.cz), já následně provedu zařazení. Systém Pandora Vám vytvoří konto a pošle potvrzovací emaily pro konto a přihlášení diskusního fóra.

úterý 6. dubna 2004

Desktopový systém od Sunu

O desktopovém systému pro platformu Linux firmy Sun jsem poprvé slyšel na akci Sun Tech Days, neuběhlo mnoho času a psal jsem na téma Ambiciózní projekt Sun Java Desktop System(Dagblog 09.01.2004). P.J. Connolly v článku Sun pod Linuxem oheň nezapálil prohlásil Linuxový desktop je téměř připraven. Téměř, řekl jsem. a popsal své poznatky při testování Java Desktop System. Závěrečné hodnocení pro tento desktopový balíček nedopadlo vůbec špatně.

Sun Java Desktop System 2003 představuje propracovaný desktopový balík, který je přijatelný i pro ty, kteří mají panickou obavu ze změn. Je postaven na distribuci SUSE Linux, přičemž firma Sun přispěla rozšířenými síťovými nástroji, J2SE a kancelářským balíkem StarOffice. Aby JDS uspěl ve firmách, musí Sun dodat vysoce kvalitní nástroje pro správu systémů. Dokud se to nestane, jedná se pouze o jeden z řady linuxových desktopů, byť velmi kvalitní.

Tipy pro urychlení JDBC aplikací

John Godson se pustil do série článků, které se zaměřují na praktické rady pro urychlení datové vrstvy postavené přímo na JDBC. V prvním článků Using Database MetaData methods appropriately je připraveno několik tipů pro urychlení práce z metadaty .

pondělí 5. dubna 2004

Sun a Microsoft: válečná sekera zakopána

CEO firem Sun a Microsoft Scott McNealy resp. Steve Balmer si plácli na znamení míru a "vykouřili" tak pomyslnou dýmku míru. Dva nesmiřitelní rivalové dokázali najít společnou řeč a dohodnout se na vzájemné spolupráci či sblížení, která by měla vyústit v lepší spolupráci produktů těchto firem.

Nepříliš růžová finanční situace firmy Sun je všeobecně známá. Proto 1,95 miliardy dolarů, které v rámci tohoto "mírového" procesu zaplatí Microsoft Sunu, bude jistě vítanou finanční injekcí. Microsoftu naopak tato dohoda pomůže při odvolacím řízení v případu antimonopolního šetření v rámci Evropské unie.

Firmy se zavázaly na spolupráci v těchto bodech

Technická spolupráce
Jedná se o přístup k jednotlivým aspektům serverových technologií s cílem umožnit vývoj softwaru s lepši vzájemnou spoluprácí. Bude se rovněž jednat o spolupráci v oblasti autorizace a autentikace nebo sdílení informací v rámci Microsoft Active Directory a Sun Java System Identity Server.
Microsoft Communications Protocol Program
Sun souhlasí s podmínkami programu Microsoft Communications Protocol, který umožnňuje sdílení a výměnu informací o komunikačních protokolech.
Microsoft Support for Java
Microsoft smí dále poskytovat podporu pro Microsoft Java Virtual Machine
Windows certifikace pro Sun servery
Firmy se dohodly na certifikaci Windows jako platformy pro Sun Xeon servery(procesory Intel) s následnou certifikací pro Sun Opteron servery(procesory AMD).
Budoucí spolupráce Java a .NET
Firmy se zavázali na spolupráci pro zlepšení technické spolupráce mezi technologiemi Java a .NET.
Patents and Intellectual Property
Vzájemné uznaní patentů a možná budoucí participace v této oblasti.
Soudní vyrovnání
Dohoda o vzájemném vyrovnání v rámci jejich soudního procesu v USA a urovnání sporu v rámci EU.

Co dodat závěrem, optimista jásá pesimista dodává .. vlk se nažral a koza zůstala celá. Následují další související zdroje a komentáře.