pátek 28. května 2004

Blog místo životopisu

Proč mít vlastní blog? Chci dodat odborný blog. Občas se mi stane, že mě osloví úplně neznámí lidé a nabízejí mi pracovní příležitost případně její zprostředkování nebo spolupráci. Většina začíná slovy našel jsem Váši prezentaci, onou prezentací je myšlen samozřejmě Dagblog.

Pokud o tom přemýšlím tak se mi odborný blog jeví jako vhodný zdroj referenci a napadá mě jestli svým způsobem nemůže nahradit životopis. Uvedu několik základních bodů, které lze o autorovi z jeho blogu vyčíst mezi řádky.

  • odbornost (programátor, analytik, webdesigner atd.)
  • zaměření, zájmový okruh (značkovací jazyky, klientské skriptování, marketing, serverové technologie atd.)
  • rozsah znalostí a zkušeností
  • postoje a názory k tématům

Odborný blog je užasnou směsicí přísad, které dávají ve výsledku obraz o daném jedinci. Slušně zavedený blog tvoří solidně vypovídající know how, které se vyplatí mít.

Ano, strukturovaný životopis má své opodstatnění jako shrnující cár papíru, ale jeho vypovídající hodnota o odborné zdatnosti jedince je v mnoha případech mizivá. Co na tom, že někdo pracoval ve firmě xyz na pozici a či b, co nám to může napovědět? Připočteme li k tomu fakt, že v životopisu máme všichni tendence se přechvalovat a jistá dávka velkohubosti k životopisu prostě patří, vyjde nám životopis pouze jako nutná průkazka.

Personalisté asi překousnou tužku nad mým opovržením životopisy, ale podle mě se vyplatí profilace blogem, protože tohle know how má mnohonásobně větší cenu než obyčejný životopis. A má rada na závěr:Pište a publikujte, Vaší kariéře to jenom prospěje.