středa 28. července 2004

Spring CZ tutorial

Původně jsem chtěl pouze upozornit na Tutorial: Developing Your First Spring Web Application. Jelikož už mam j2EE framework Spring nějaký ten pátek prošlápnutý, napadlo mě zeptat se formou tohoto spotu jestli by byl zájem o podobný seriál v češtině.

Seriál bych pojal formou jednoduché webové aplikace, na které bych ukázal využití některých částí Springu.

  • Základní rozdělení na vrstvy - DAO, Domain, Service
  • Možnosti Springu ve spolupráci s persistence vrstvou(Hibernate)
  • Možnosti Springu ve spolupráci s klasickým JDBC
  • Možnosti IoC Springu na propojení Service - DAO - Domain
  • Transakční zpracování (deklarativní, pragmatický přístup), které nabízí Spring
  • Využití Springu k oddělenému testování jednotlivých vrstev
  • Využití možností AOP Springu

Glosa:Programátor nebo cvičená opice?

Vyhynuli už opravdoví programátoři? Nezřídka kdy se setkávám s názorem, že programování už není to co bývalo. Tu a tam zaslechnu .. no jo, teďka máte frameworky a standardní knihovny. nebo ...programátor stráví více času hledáním informací než samotným programováním a nebo ...dnešní programátor to je cvičená opice.

Vždycky když podobné názory slyším, napadne mě, jestli opravdu opravdoví programátoři vyhynuli. Co to znamená opravdový programátor a programovat jako dřív? Znamená to vrátit se zpátky na stromy a živit se jako sběrači plodů? Podle čeho zařadit programátora do kategorie cvičená opice?

Hlavně neškatulkovat!

Nenapsal jsi nic v assembleru? Cože, ty ani nevíš jaký je rozdíl mezi kooperativním a preemptivním multitaskingem? Nenapsal jsi vlastní bflmpsvz program v xyz? Ty už nejsi programátor, jsi jen cvičená opice. Praví programátoři programují v assembleru, všechen HW znají do puntíku, zásadně nepoužívají to co předem neprozkoumali na poslední instrukci...

Opravdoví programátoři opravdu existovali, ale v dnešním světě by umřeli hlady. Masové programování se za několik desítek let opravdu vyvinulo. Už nemusíme přemýšlet v intencích konkrétních procesorů, nemusíme už ani přemýšlet o konkrétní platformě a můžeme se soustředit pouze na problém, který řešíme.

Metodiky jako objektově orientované programování, aspektově orientované programování, návrhové vzory, to všechno by měla být měřítka nových opravdových programátorů. Dnešní programátor nemusí nutně znát programovací jazyk (nástroj) do detailu, ale musí umět vyhledat a analyzovat informace, aby uměl poskytnutý nástroj využít.

Cvičené opice patří do cirkusu a divoké opice do pralesa. Dnešní opravdoví programátoři patří do softwarových firem a ti nereformavatelní do muzea.

pondělí 26. července 2004

Eclipse - web tools projekt odstartován

Po finálním vydaní IDE Eclipse 3.0, přišla další velice zajímavá zpráva. Pod křídly Eclipse byl anoncován Web tools platform project, který zahrnuje Web Standard Tools a J2EE Standard Tools.

Web tools platform project je zaměřen na vývoj distribuovaných aplikací v javovském prostředí. Projekt je primárně zaměřen na podporu standardů jako JSP, JDBC, JTA atd. na druhou stranu by měl v budoucnu podporovat technologie mimo platformu Java jako PHP či ASP.NET.

Základní strukturu Web tools platform projektu tvoří dva nezávislé subprojekty.

  • Web Standard Tools
  • J2EE Standard Tools

Každý z těchto subprojektů se zaměřuje na odlišné části. Web Standard Tools jsou zaměřeny na vývoj prezentační vrstvy webových aplikací pomocí HTML, CSS, XSLT, XSD, ECMAScript atd. Dalším cílem je integrace webových serverů a servletových kontejnerů do prostředí Eclipse. Integrace by měla umožnit kromě jednoduchého deployingu i debugování a konfiguraci serveru.

J2EE Standard Tools je naopak zaměřen na vývoj aplikací založených na J2EE 1.4 a jejich nasazení, testování a debuggování v rámci J2EE serveru. Mezi technologie patří EJB, Servlet, JSP, JCA, JDBC, JTA, JMS, JMX, JNDI a samozřejmě webové služby.

Základ pro J2EE Standard Tools poskytl plug-in Lomboz, Web Standard Tools staví na "udělátkách" firmy IBM. Celý web tools projekt je již nyní možné otestovat, komentáře k tomuto projektu včetně odkazů se nacházejí na TSS viz The Eclipse Web and J2EE Tools Platform Project is Now Live!.