pátek 6. srpna 2004

Java Technology Concept Map

Java Technology Concept Map je vlastně takový malý diagram, na kterém je vidět provázání jednotlivých Java technologií a pojmů. Technologie jsou asociované s většími celky a ty jsou opět mezi sebou provázané např. EJB k JEE, J2EE k enterprise aplikacím a enterprise aplikace k end2end řešením

Všechny důležité pojmy (J2EE,J2SE,JSP,JVM ...) mají zároveň odkaz na příslušné stránky. Mapu lze prohlížet prostřednictvím Flashe a nebo stáhnout PDF soubor, který je vhodný pro tisk.

čtvrtek 5. srpna 2004

přístupnost a Přístupnost

Už mám hlavu tak akorát zamotanou z tématu kolem přístupnosti. Jedni se handrkuji jestli lze považovat W3C validátor za bernou minci a jiní o tom, jestli je formát PDF přístupný. Osobně je mi ukradené jestli budou pravidla pro tvorbu přístupného webu v jednom či druhém formátu, ale ať už se konečně někteří tvůrci stránek chytí za nos.

Ze začátku jsem se nechtěl k přístupnosti vyjadřovat, ale včerejší zkušenost z přístupností mě definitivně zlomila. Už drahnou dobu mi Bobina Kadrnožková tvrdila, že ji se stránky zpravodajského serveru Idnes ne a ne otevřít a tvrdila cosi o nebezpečném ActiveX objektu.

Po desetiminutovém monologu o počítačové bezpečnosti v kontextu Internet Explorer a ActiveX, jsem jí vysvětlil, že jeden ActiveX objekt nemůže mít rozhodně vliv na zobrazení celé stánky . Včera večer a dnes ráno jsem se přesvědčil, že někdy má vliv zásadní.

Přístupnost je provozovatelům zpravodajství Idnes úplně ukradená. Jak jinak si vysvětlit, že Internet Explorer (testováno na verzi 5.0) s vypnutými ActiveX prvky stránku Idnes neotevře?

Dnes mi to nedalo a HTML kódu jsem nahlédl, podivný slepenec tabulek mě ještě nechal klidným, ale hlava mi opravdu nebrala sedumkrát se opakující XML prolog <?xml version="1.0" encoding="UTF-16"?> uvnitř různých částí kódu.

Opravdu jsem rád, že pravidla pro tvorbu přístupného webu existují, ale stejně tak existuje "banda ignorantů", kterým je přístupnost úplně ukradená!

pondělí 2. srpna 2004

Hledám framework (nejen) pro tiskový výstup

Hledám javovský nástroj, který umožní tiskové výstupy pro webové aplikace. Co všechno by to mělo umět a podporovat?

  • Uživatelsky přívětivý nástroj (GUI designér) pro tvorbu výstupních sestav
  • Rozumnou formu zpracování vracených dat
  • Výstupní formáty HTML a PDF
  • Integrace a správa v rámci webovských aplikací
  • Snadná integrace a nasazení v rámci aplikačního serveru

V podstatě jde o to, že výstupní sestavy nebude připravovat pouze tým odborníku, ale obyčejní uživatelé bez znalosti Javy. Proto je velice důležité, aby měl framework i GUI designér pro šablony, samozřejmě nejlépe s možností lokalizace.

Zatím jsem hledal pouze v open source nástrojích a objevil jsem hojně referovaný JasperReports. Bohužel jsem jej ještě neotestoval a proto by mě zajímaly vaše postřehy pokud Jasper Reports používáte.

Samozřejmě uvítám jakékoliv další zkušenosti a tipy v oblasti javovských reportovacích nástrojů.