úterý 14. září 2004

Porovnání: Eclipse vs. Netbeans, IntelliJ IDEA, JBuilder

Mezi hojně diskutovaná témata patří bezesporu porovnávání vlastností jednotlivých vývojových IDE. Na platformě Java patří k těm nejrozšířenějším čtveřice Eclipse, Netbeans, IntelliJ IDEA a JBuilder. Zastánci jednotlivých prostředí Vám budou tvrdit, že právě to jejich má funkčnost, kterou ostatní nemají.

IBM jakožto zakládající člen konsorcia Eclipse a dá se říci i největší investor do tohoto IDE připravil seriál Migrating to Eclipse: A developer's guide to evaluating Eclipse. Cílem seriálu je usnadnit přechod z Netbeans, IntelliJ IDEA, JBuilder na Eclipse. Jednotlivé díly jsou věnovány vždy konkrétnímu IDE a porovnání rozdílů oproti Eclipse.

Související články

pondělí 13. září 2004

JDOM 1.0 venku

Dlouhou dobu používáme na práci s XML v Jave open source balíček JDOM. JDOM není implementací specifikace DOM, jak by se mohlo zdát. Nabízí vlastní API, které je z programového hlediska mnohem pružnější než příliš volný DOM.

JDOM se stal pro hodně vývojářů po čtyřech rocích života velice oblíbeným nástrojem pro práci s XML. O jeho úspěšnosti nebo popularitě, každý nechť si přebere po svém, svědčí vznik specifikačního požadavku (JSR:Java Specification Request) JSR 102: JDOM 1.0.

Minulý čtvrtek (09.09.2004) oznámil hlavní vývojář Jason Hunter vypuštění verze 1.0. Nenechte se zaskočit trochu zvláštním číslováním verzí, verze 1.0 je opravdu novější než JDOM 9, další verze by měly být číslovány již tradičně 1.1, 2.0 atd.

JDOM umožňuje spoluprácí s tradičními API jako SAX a DOM. Zároveň má hodně dalších funkcí, při pročítání change logu jsem narazil například na podporu jazyku XPath. Autoři JDOMu dělali vše proto, aby bylo jeho používání na práci s XML co nejpříjemnější. Dřívější živelný vývoj JDOmu měl resp. má do verze 1.0 včetně, neblahý vliv na neustále změny API.

JDOM 1.0 není zpětně kompatibilní s verzí JDOM 9 (verzi 10 jsem netestoval). Na druhou stranu tvůrci slibují, že budoucí změny API budou zpětně kompatibilní.

Související články