čtvrtek 30. září 2004

Java 5.0: Tiger vypuštěn

Po několika alfa verzích a release candidates tu máme toužebně očekávanou finální Javu 5.0(podle dřívějšího číslování 1.5) s kódovým označením Tiger. Sun dodržel harmonogram a připravil nám pětkovou verzi na podzim... a houfné stahování může začít.

Související články

středa 29. září 2004

Standardní persistence vrstva pro Javu

Není to tak dávno co jsem psal o trvalých problémech trvalé vrstvy, kde jsem narážel na střet technologií JDO a EJB resp. JDO 2.0 (JSR 243)a EJB 3.0 (JSR 220), které rozdělovaly javovskou komunitu. Vedoucí těchto specifikačních požadavků Linda DeMichiel a Craig Russell napsali otevřený dopis, ve kterém vyzývají k vytvoření jednotné persistentní vrstvy a obecného POJO (Plain Old Java Objects) modelu pro J2SE a J2EE.

Máme tu plno skvostných technologií mimo EJB a JDO jako například Hibernate, které se mohou stát základem pro tvorbu jednotného modelu. Pokud mohu soudit, tak reakce jsou celkem příznivé viz související články.

Související články

Jetty 5.0.0 - další generace na obzoru

Tento spot by se mohl klidně týkat pouze krátké zmíňky o uvolnění servletového kontejneru a http serveru Jetty ve verzi 5.0.0 (implementace Servlet specifikace 2.4), ale netýká. Mám k tomu dva důvody, Jettyho využíváme k běhu našich aplikací, takže k němu mám docela srdečný vztah a zadruhé, duchovní otec Jettyho Greg Wilkins rozumí problematice Servletu jako nikdo jiný.

Když Greg Wilkins publikoval v souvislosti s oznámením verze 5.0.0 příspěvek Next Generation Jetty and Servlets zpozorněl jsem. Greg se pustil do vysvětlení problémů s pull-push API servletů, které by mělo dle jeho soudu prodělat malou revoluci a nikoliv evoluci.

V této souvislosti založil v CVS novou větev JettyExperimental(JE), která je určena právě k otestování vlastností a přístupů, které by mohly zlepšit práci se servlety. Pokud se o technologii Servletu alespoň trochu zajímáte pak vám vřele doporučuji si ten spot přečíst.

pondělí 27. září 2004

Eclipse: 3.0.1 a Visual Editor 1.0

Samé dobré zprávy dorazily z projektu Eclipse. Nejdříve spatřila světlo světa verze 3.0.1, která opravuje chyby jenž se nahromadily ve verzi 3.0. Více informací o verzi 3.0.1 nabízí Eclipse Project Release Notes. Druhou potěšitelnou zprávou je oficiální uvolnění Visual Editoru 1.0 patřícího do Visual Editor Project zkráceně VEP.

Visual Editor slibuje následující funkčnost

  • Podpora SWT a Swingu
  • Design manager
  • Oddělení editace kódu a visuálního návrhu