pátek 19. listopadu 2004

Články na víkend

Tento týden mě překvapilo několik událostí. Protože si připravuji pro kolegy povídání o groupware GForge, zaujaly mě zmínky o projektu Coefficient postaveném na Jave/J2EE. Přes Coefficient jsem se dostal na issue tracker JIRA. K vazbě JIRA-Coefficient se váže zajímavé obvinění, která padlo na TheServerSide.

Někteří z diskutující obvinili vývojáře Coefficientu, že si vypůjčili (ukradli) grafiku z projektu JIRA. Celá záležitost došla tak daleko, že TSS se oficiálně distancovalo. Dohra tohoto případu pak vyústila v oficiální stažení domovské stránky projektu Coefficient, která byla nahrazena následujícím prohlášením.

Site temporarily down

The coefficient demo site is currently undergoing maintenance, and is temporarily unavailable.

Some of the presentation elements for the issue tracker were borrowed (without permission) from jira. These are currently being replaced with original artwork and html. The site will be available again as soon as this task is complete.

Ještě jedna roztržka proběhla, staří kohouti JBoss Group a Apache Software Foundation, se do sebe opět pustili. Mezi zprávy, které mě potěšily patří Language Oriented Programming a Domain Specific Languages, o kterých se blogovalo u nás doma.

středa 17. listopadu 2004

Happiness na druhou

Filemon se pustil do meditace na téma IT business, peníze, práce a zábava.

Programovani mam rad a myslim, ze bych programoval nebo se minimalne zajimal o IT, i kdyby nebylo zrovna kurzu. Ale uz vim, ze kdyby nebylo tak dobre placeno, tak bych si vybral jine zamestnani. Jo asi jsem ten bonvivan. Radsi bych se treba vrtal v autech, cetl blogy, studoval historii, paril profesionalne hry, delal hudbu nebo se proste jen bavil s lidma. IT se venuju, protoze mi dava dostatecne prostredky pro me mimopracovni aktivitky.

Jakákoliv forma IT businessu je pro mě osobně především zábava. Nevím jestli slovo zábava vystihuje přesně ten postoj, asi by bylo na místě použít slovo koníček. Vůbec si nedovedu představit, že bych dělal jakoukoliv práci aniž by pro mě nebyla svým způsobem zábavou. Nepopiratelný fakt je ten, že se jedná o relativně dobře placenou zábavu. Finance pro mě osobně hrají důležitou roli, ale dělat nějakou práci jenom pro peníze bych nerad.

Pracovní stereotyp, o kterém se Filemon zmiňuje, představuje pro mě osobně velký problém a frustraci. I když mám určité výhrady k procesům ve firmě kde jsem zaměstnán, tak mi nadřízení dávají velký prostor k vlastní seberealizaci a i patřičnou volnost, což je pro mě osobně důležitý faktor. Podstatnou roli pro mě hraje i pracovní kolektiv jehož jsem součástí.

Práce jako koníček nenese pouze ovoce, tedy alespoň pro mě nikoliv. Člověk nepracuje jenom tradičních deset hodin v zaměstnání, ale přijde domu a tam opět zapíná počítač. Někdy je to celkem unavující vstávat ráno v šest hodin a chodit spát kolem půlnoci, aby člověk stihnul všechny aktivity.

IT business má pro mě ještě sociální specifikum, říkám tomu hospodský syndrom. Zkuste si s kamarády jiného povolání popovídat, třeba u piva, o práci. Jakákoliv iniciativa z vaší strany skončí z 90% nepochopením. Na druhou stranu, moje oblíbená skupina Chinaski zpívá v písničce Kutil Má práce je moje hobby, šťastnej kdo to tak má ... a já jsem štastnej.

Eclipse a drobné maličkosti - podpora JUnit

Vývojové prostředí Eclipse integruje přímou podporu unit test frameworku JUnit. K dispozici máme několik užitečných funkcí, které usnadňují unit testy vytvářet, spouštět a vyhodnocovat.

Vytvoření testovacího objektu

Eclipse usnadňuje práci při vytváření testovacích objektů pomocí jednoduchého wizarda. Nad objektem, pro který chceme vytvořit testovací objekt, klikneme pravým tlačítkem a přes New >> Junit Test Case vyvoláme wizarda.

Vyvolání wizardu

Vyvolání wizard okna

Pokud v nabídce New chybí položka JUnit Test Case, můžeme ji aktivovat přes Window >> Customize Perspective >> záložka Shortcuts >> Submenus New >> rozbalit volbu Java a zatrhnout JUnit.

Wizard

První okno wizardu nabízí základní volby vycházející z možností JUnit. Můžeme si například nechat vygenerovat metody setUp, tearDown nebo nastavit test runner.

Prvni wizard obrazovka

Tlačítko Next nás přenese na další okno, kde je možné zvolit metody, ktere si přejeme na objektu testovat. Pro tyto metody budou vygenerovány jejich testovací skořápky.

Druhá wizard obrazovka

Vytvoření Test Suite

Stejně jako pro vytvoření testovacího objektu, tak pro vytvoření Test Suite nabízí Eclipse pomoc. Wizard pro Test Suite se vyvolá obdobným způsobem jako pro testovací objekt. New >> Junit Test Suite . Do Test Suite jsou automaticky zařazeny všechny testovací objekty v rámci package.

Test suite wizard

JUnit view

JUnit view je pohled, který poskytuje grafické rozhraní s jehož pomocí sledujeme výsledky testů a můžeme prohlížet chyby. Pokud nemáte JUnit view v perspektivě, aktivujte jej přes nabídku Window >> Show view >> Other >> Java >> Junit

JUnit view

Spuštění testů

Rozhraní pro spouštení testů je další funkce, která usnadňuje práci s testy. Test lze spustit kliknutím pravým tlačítkem na testovací objekt a přes nabídku Run >> JUnit Test. Další možností je nabídka Run >> Run As >> JUnit Test. Graficky je průběh testu zobrazen v JUnit view.

Související články

úterý 16. listopadu 2004

Meditace o benchmarku webových serveru

Existují tři druhy lží - lži, úplné lži a benchmarky

Také jste narazili na kampaň Get the facts firmy Microsoft? Kampaň je také cílena na propagaci studie, v rámci které byl porovnán výkon webových serveru Windows 2003 Server/IIS a Red Hat 8.0/Apache. Na tuto studii připravil pohled z druhé strany Michal Kára v článku Fakta o faktech Microsoftu.

pondělí 15. listopadu 2004

Nepoužívám antivir, jsem exot?

Safra, kde mám to číslo správce sítě? ÁÁÁÁ tady je 222236987, telefon zvoní.

 • : Dobrý den, mám problém s mailovou schránkou. Bohužel se mi nedaří stáhnout poštu. Je velice zajímavé, že odesílat mohu v pořádku.
 • Správce: hmm ... a nebude problém v účtu, máte dobře přihlašovací jméno a heslo?
 • : Zcela určitě, zkoušel jsem se přihlásit přes webové rozhraní a stejné jméno a heslo mám i v poštovním klientu.
 • Správce: Co antivir, máte ho aktualizovaný?
 • : Antivir? Tím to být nemůže.
 • Správce: Jak to můžete vědět? Restartoval jste počítač?
 • : Ne, to obvykle nedělám. Naposledy asi před měsícem
 • Správce:krátká odmlka, co ten antivir, je aktualizovaný?
 • : Antivir? Tím to být nemůže.
 • Správce:Jak to můžete vědět?
 • : Vím to! Antivir jsem asi před rokem odinstaloval.
 • Správce:Cože, proč?(udiveně)
 • : Nefungoval podle mých představ
 • Správce:Jak to, že nemáte na počítači antivir? Jak je to možné?
 • : Zpět k problému, nefunguje mi ta pošta a antivirem to není
 • Správce: Máte na počítači vir, musíte si okamžitě nainstalovat antivir!
 • : Podle čeho soudíte, že mám na počítači vir? (zřejmě podle toho, že nemám antivir)
 • Správce: Chování, které popisujete je typické pro vir. Musíte si okamžitě nainstalovat antivir!
 • : To myslíte vážně? Chcete mi naznačit, že vir se chová tak, že neumožňuje stáhnout poštu?
 • Správce: Ano to myslím vážně, takto se chovají viry!
 • : Dobrá, zkusím si s tím poradit. Děkuji za váš čas(rezignovaně)
 • Po pár minutách se ukázalo, že problém byl na straně poštovního serveru.

Jsem asi exot, ale zatím mě žádný vir nepřinutil ani k pohrávání si s myšlenkou, že bych svůj počítač devastoval něčím tak ohavným jako je antivir. Přes tři roky jsem víceméně spokojený uživatel operačního systému Windows 2000 (práce) a Windows XP (domov). Za tu dobu jsem se reálně setkal s virovou nákazou počítačové charakteru pouze prostřednictvím kolegova počítače diky nezáplatovanému Outlook Expressu. Jinak o virových pandemiích slyším především prostřednictvím médií.

Moje letité zkušenosti s viry mě, a to i přes katastrofické scénáře prezentované formou pravidelného virového sloupku Pavla Baudise (ALWIL software) v časopise Chip, nechávají v klidu. Antivir se hodí tam kde nákaza proběhla, používat antivir jako prevenci mi přijde stejné jako používat zimní pneumatiky a věřit, že nedostanu smyk.

Obojí je samozřejmě nesmysl. Opravte mě pokud se mýlím, ale ještě jsem neslyšel o antiviru, který by účinně předešel virové nákaze před novým typem virem. Antivirové programy resp. jejich updaty jsou k dispozici vždy s pověstným křížkem po funuse. Antivirové společnosti jsou si, těchto "kosmetických" nedostatků vědomi a proto implantují antivir hluboko pod kůži operačního systému.

Z mého pohledu jsou dnešní viry pouze slabými odvarky stavícími na základech sociálního inženýrství. K aktivaci takového viru je potřeba notná dávka uživatelova, promiňte za ten výraz, idiotismu. Objevilo se pouze pár kousků bez nutnosti interakci uživatele. Pokud pomineme tuto menší skupinu, kterou odfiltruje firewall a bezpečnostní záplaty, zůstane nám antivir pouze jako módní doplněk.

Nesnažím se zlehčovat dnešní situaci v oblasti bezpečnostní problematiky ba naopak. Používám k plné spokojenosti firewall a poštu si chráním řádně vytrénovaným spam filtrem, který všechny pseudoviry posílá do věčných lovišť. Snažím si vybírat a také dbát o software jenž používám a k této rutině patří pravidelná bezpečnostní aktualizace.

Antivir nepoužívám a používat nebudu, dokud mě reálný případ nepřesvědčí o jeho užitečnosti v oblasti prevence proti virové nákaze, které by šlo předejít jinak běžnými prostředky. Do té doby budu považovat antivir za nepotřebný kus softwaru.