čtvrtek 2. prosince 2004

Jsem okouzlen - Google Desktop Search a Skype

Google Desktop Search

Když jsem kdysi dávno, v dubnu roku 2004, psal příspěvek Topfive software, webové aplikace, neměl jsem ani potuchy, že by se měl objevit vyhledávač pracující nad soubory pevného disku. Zlom přinesl Google a jeho Google Desktop Search. Moje poštovní schránka praská ve švech, letmým součtem přes 40 000 emailů, to samé platí o složce s dokumentací.

Vyhledávání v poště, přes poštovního klienta, je v takové záplavě emailu kouskem vhodným pro člověka obrněného neskutečnou trpělivostí. Vyhledávání v dokumentaci uložené na lokálním disku, hraničí se sadomasochismem a on-line vyhledávání neřeší problém neveřejných dokumentů. Jedním slovem katastrofa.

Naštěstí existuje Google Desktop Search, který alespoň částečně tyto problémy řeší. Google Desktop Search indexuje omezenou skupinu souborů, AOL Instant Messengeru, emaily Outlooku + Outlooku Express, soubory Office (soubory Excelu, Wordu, PowerPointu), jakékoliv textové soubory (html, zdrojáky, xml …) a historii shlédnutých stránek. Mě osobně chybí ke štěstí indexace PDF souborů, ale i tak se jedná o obrovsky užitečný nástroj.

Napsali o Google Desktop Search

Skype - internetová telofonie

Na veřejnou internetovou telefonii Skype mě přivedl Filemon. V podstatě Vám stačí připojení k internetu a klientský prográmek Skype (registrace s vytvořením konta je součástí). Nic víc a nic míň. V rámci registrovaných uživatelů voláte zdarma, volání na pevnou linku je za pakatel. Skype umožňuje konferenční volání až čtyřech uživatelů a instant messaging. V českých luzích a hájích fungují komunitní servery Skype.cz a Skyper.

Napsali o Skype

středa 1. prosince 2004

Vývoj plug-inu: jak si povodit Eclipse

Pokud se rozhodnete pro vývoj vlastního plug-inu pro Eclipse, bez kvalitního zázemí v podobě dokumentace a vývojového nástroje se neobejdete. Než se rozhodnete investovat čas do hledání dokumentace, doporučuji použít integrovanou dokumentaci přímo v Eclipse. Kromě toho, že obsahuje příručky Plaform Plug-in Developer Guide, JDT Plug-in Developer Guide nebo PDE Guide, umožňuje klasické vyhledávání podle klíčových slov. Další výhodou integrované nápovědy, představuje napojení na API dokumentaci (JavaDoc) runtime komponent. Velkou nápovědou je Official Eclipse 3.0 FAQs (special thnx to ienik).

V čem jiném vyvíjet plug-iny pro Eclipse, než v samotném Eclipse. Eclipse má pro vývoj plug-inu speciální sadu nástrojů sdruženou pod Plug-in Development Environment (PDE). Díky PDE můžete celkem snadno,alespoň pro mě to platilo, proniknou do tajů vývoje vlastních rozšíření. Takže vzhůru, PDE Does Plug-ins. Každý pořádný eclipse vývojář by neměl minout Eclipse Corner Articles.

neděle 28. listopadu 2004

Články na víkend

Dávat tipy na články pro víkend, který právě končí, je trochu matoucí, ale význam této rubriky se posunul do nadčasového charakteru. Kromě toho, že jsem si na konci týdne plácnul s partičkou kolem Filemona, mě zaujalo několik zajímavých článků. Především další díl seriálu Hříchy pro šíleného korektora s podtitulem autentizace, autentikace nebo autentifikace?, mi udělal radost.

Společnost Google považuji já osobně, podle informací, které občas prosáknou na veřejnost, za nejpokrokovější softwarovou firmu. Kromě geniálního tahu s uvolněním 20% pracovního času pro mimoprojektové aktivity, přišel se zavedením vnitro firemního systému B.I.G (Blogger in Google) pro blogování.

Na první pohled to je určitě geniální tah, jak vylepšit infrastrukturu intranetu. Určitě není Google první firmou, která se rozhodla využít blogy ve vnitřní infrastruktuře, ale je pravděpodobně první velkou firmou, ve které se to podařilo masivněji realizovat.