středa 22. prosince 2004

Re: Žádný strach z Mozilly

Se zájmem jsem si přečetl článek Pavla Housera Žádný strach z Mozilly. To nejdůležitější, kolem čeho se samotný článek točí, najdeme hned v prvním odstavci.

Uvedení první finální verze webového prohlížeče Firefox bylo prezentováno téměř jako doklad přicházejícího rozkladu Gatesovy říše. Pozice Microsoftu však není existencí open-source webového prohlížeče ve skutečnosti nijak ohrožena. Webový prohlížeč už totiž dávno není klíčová aplikace.

V podstatě souhlasím s tím, že Microsoft nebyl a nebude nijak ohrožen vydáním další verze prohlížeče Firefox. Microsoft nebude ohrožen ani jakýmkoliv jiným prohlížečem. Prohlížeč není nijak spjat s konkrétní platformou do té míry, že vždy máme možnost se svobodně rozhodnout, jaký prohlížeč budeme používat. Zásadně nesouhlasím s tvrzením, že Webový prohlížeč už totiž dávno není klíčová aplikace..

Webový prohlížeč je klíčovou součástí širokého spektra webových aplikací a potažmo třívrstvé architektury. Webový prohlížeč, v kontextu vícevrstvé architektury označován jako super tenký klient, tvoří nebo chcete-li realizuje prezentační vrstvu. Samozřejmě tu máme známé problémy dnešních prohlížečů v podobě nedostatečných možností (HTML, CSS) v oblasti tvorby UI aplikace a komunikace se serverem.

Prohlížeč bude hrát klíčovou roli i během následujících let, bude na něm vybudován základ pro RIA (Rich internet Application). První nesmělé krůčky udělala platforma Flex (Macromedia), máme tu XAML (Microsoft) nebo možnosti XUL (prohlížeče postavené na jádru Gecko). Nenechme se zmást, prohlížeč bude plnit roli jedné z klíčových aplikací.

Na druhou stranu je třeba poznamenat, že pro neaplikační část, jsou dnešní možnosti prohlížečů dostatečné. Na postoj k vývoji/nevývoji prohlížeče Internet Exploreru můžeme nahlížet tak, že Microsoft neměl důvod cokoliv zásadně měnit.

Základní možnosti IE, posílené o technologii ActiveX, byly a ještě nějaký pátek budou pro současné aplikace dostačující, a to je myslím ten důvod proč neměl Microsoft zájem do současného prohlížeče více investovat. Microsoft mohl místo toho upřít investice k operačnímu systému Longhorn, který bude spadat do časového horizontu masivnějšího nástupu RIA.

Související články