pátek 18. února 2005

Jednoduší život s EJB

Ani ne před měsícem jsme s JiPim řešili otázku vhodné architektury jednoho webového projektu. V podstatě bylo rozhodnuto, že pro ORM použijeme Hibernate, spor jsme vedli o zbylou část systému. Volba ležela mezi čistokrevnou EJB implementací a nebo POJO like implementaci za použití Springu.

Pohyb v teoretické rovině ani jednoho z nás neuspokojil, domluvili jsme se, že uděláme jednoduchý příkladek (má implementace) převodu částky z jednoho účtu na druhý. Nakonec padlo rozhodnutí na využití Springu. Jedna věc mi ovšem vrtala hlavou a to obdoba statefull bean, které jsem neuměl obecně vyřešit. Dneska jsem s jásotem narazil na článek Spring and EJB Roba Harropa a Jana Machacka (nebude to krajan?), který je zároveň vnadidlem na jejich knihu Pro Spring.

V článku je velice pěkně popsáno využití možností Springu k zjednodušení práce s EJB. Opravdu se mi ten článek líbí a začal jsem uvažovat nad tím, že bychom mohli nakonec EJB v symbióze se Springem použít. Moje úvahy dostaly trhlinu, když jsem si pročítal diskusi na TSS, kde oprávněně He Yu konstatuje I think the article hava a bug for statefull session bean implemention, because the BeanFactory have no any session management for beans it managed. After ejbPassivate all the state will not be restored. Docela mě to zarazilo, ja osobně bych řekl, že ten service je serializovatelný proto je možné udržet stav, ale ruku do ohně bych za to nedal.