středa 23. března 2005

Jak pohřbít diskusní server zaživa?

Server Builder.cz nabízí unikátní soubor několika velice zajímavých mailovo-webových diskusních fór. Pardon, chtěl jsem napsat nabízel, ale pěkně po pořádku. Na serveru Builder.cz jsem byl aktivním členem několika diskusních fór, namátkou JavaScript, Java, Web, XML, Problémy algoritmů. V poslední době se stávalo, že Builder občas vypadnul, nebylo se ovšem čemu divit vzhledem k již dřívějšímu ukončení publikací článků a vedoucího k uvedení do stavu hibernace.

V průběhu včerejšího dne se dostavil výpadek, kdy bylo zřejmě možné přidávat příspěvky přes webové rozhraní, ale mailové pokusy selhávaly. Dnes v 15:18 přišlo emailem vskutku originální vysvětlení problémů posledních dní, cituji:

Změny emailového odběru diskuzních fór provozovaných na serveru grafika.cz, digineff.cz, fotografovani.cz, builder.cz, mujmac.cz:

Přejeme Vám hezký den,

tento e-mailem Vám zasíláme coby uživateli přihlášenému k odběru e-mailových konferencí na serverech grafika.cz, digineff.cz, fotografovani.cz, builder.cz a další serverů provozovaných společnostmi Institut digitální fotografie a Grafika Publishing.

Protože původní systém e-mailové konference byl velmi neflexibilní a často zneužívaný, byla včera zprovozněna nová verze diskuzního fóra s odlišným systémem e-mailových konferencí. Z principu budou e-mailové konference fungovat stále stejně, nicméně k odběru se mohou přihlásit pouze registrovaní uživatele.

Chcete-li se e-mailových konferencí nadále účastnit, je třeba abyste se do odběru přihlásil/-a znovu. Na staré e-mailové adresy již diskuze bohužel nemohou být distribuovány.

Návod jak se zaregistrovat do fóra naleznete na adrese: http://pas.idif.cz/public/forum-registrace.php

Po registraci se můžete opět přihlásit k e-mailovému odběru jednotlivých fór. Návod jak na to naleznete na adrese: http://www.idif.cz/art/info/emailove-diskuze.html

Omlouváme se za způsobené komplikace, nicméně situace se starým systémem již vyžadovala takovou míru dohledu a neustále asistence, že již situace nebyla udržitelná.

Věříme, že zůstanete diskuzi věrní. V případě jakýchkoliv problémů či upozornění na chyby použijte prosím formulář na adrese http://helpdesk.idif.cz

S pozdravem, Administrátoři fóra

Má první reakce byla celkem podrážděná. Proč budu muset opět absolvovat proces přihlášení do všech těch diskusních fór a s tím spojených radovánek? Už jenom přenastavení pravidel pro rozehrávání pošty mě obtěžuje. Proč nebylo možné udělat převedení stávajících účtů? Proč se to dovídám až s křížkem po funuse, že taková změna proběhla? Nevadí, nemá cenu malovat čerta na zeď, zkouším onu registraci. Prodleva mezi zasláním potvrzovacího emailu mě trochu nabrousí, aby mě posléze dorazil fakt, že do bývalého serveru Builder.cz, po novu zóny Buidler.cz, se nedá přihlásit k odběru příspěvků, prostě vůbec v nabídce nefiguruje.

Mezi chvilkovým stavem naštvání, se nezávisle na sobě objevuje PM2K a NKD pohrávajíc si s myšlenkou vůbec se neregistrovat. Tento stav je posléze střídán pocitem frustrace nad chybějícím Builder.cz a konče naštváním na stupidní systém s novou registrací. Samozřejmě chápu a plně respektuji právo provozovatele čelit problémům virů a spamu, ale proč se to udělalo bez špetky tolerance k cílovému uživateli? Bylo by tak těžké udělat ten převod alespoň trochu bezbolestně?

Doufám, že se nenaplní scénář, který vykresluje NKD. V tomto smutném příběhu se počet frustrovaných uživatelů zvětší do té míry, že se z kdysi výstavních fór serveru Builder.cz stanou krásně nespamovatelné, nezavirovatelné a také neaktualní smetiště. Pakliže se tak stane, odpočívej v pokoji drahý Buildere.cz.

Aktualizace: v průběhů psaní se objevil v zónách Buildder.cz, ale teď se nemohu pro změnu přihlásit.