pátek 17. června 2005

Co se děje v oblasti IDE pro Javu

Za několik posledních týdnu se urodily zajímavé informace na poli vývojových prostředí pro Javu. Možná jste si nestačili, stejně jako já, osahat Eclipse 3.1 M7 a už se objevil jevil 3.1 RC1, následovaný RC2.

Pokud náhodou nepatříte mezi velké znalce Eclipse, tak vězte, že verze 3.1 by měla, trošku s křížkem po funuse, přinést plnou podporu Javy 5.0. Hodně práce udělal i pražský NetBeans team Sunu, na verzi 4.1. NetBeans 4.1 v plné kráse, a to včetně ukázky všech nových funkcí, můžete shlédnout v online prezentaci Romana Strobla.

Rick Ross (zakladatel serveru Javalobby) se v článku Multiple IDEs and practicing what I preach rozepsal právě o zmiňovaném NetBeans 4.1 a Eclipse. Rick pochvaluje především nový GUI Builder s kódovým označením Matisse, který by měla přinést právě verze 4.1. Kromě toho se v článku zmiňuje i téma plug-inu.

JSR 198 - Plug-iny a jejich přenositelnost

Ve výše zmíněném článku je velice dobře demonstrován rozdílný přístup obou IDE v koncepci využití plug-inu. Zatímco Eclipse rovná se defakto plug-in, podle údajů z článku, je oficiálně registrováno přes 800 plug-inu a další každým dnem přibývají. Oproti tomu pro NetBeans je to pouho pouhých 90 plug-inu. Rick Ross navrhuje opravdu neotřelou myšlenku, nechť Sun následuje Googlovské Summer of Code a podpoří finančně motivuje vývoj plug-inu.

Docela pochybuji, že by Sun něco podobného udělal, ale rozhodně by měl vyslyšet volání JSR 198. Standard Extension API for Integrated Development Environments alias JSR 198 otevřené, Oraclem v roce 2002, představuje snahu o sjednocení programového rozhraní umožňujícího interoperabilitu plug-inu přes jednotlivá IDE. Standardizace by se měla dotknout několika oblastí.

  • Access to source code text
  • Access to project information
  • Ability to add new UI components pretty much everywhere (menus, settings tabs, wizards, etc.)
  • Ability to invoke common IDE dialogs (warnings, messages, errors)
  • Document access through a virtual file system
  • Interaction with the compiler and debugger
  • Ability to add new document types
  • A common manifest file-format for specifying plugin parameters (plugin name & description, classpaths, bindings and other dependencies)

K tématu JSR 198

JBuilder migruje na Eclipse

Na závěr tohoto povídání jsem si nechal bombónek pro uživatele IDE JBuilder. Borland oznámil, že další verze IDE JBuilder, s kódovým označením Peloton (první polovina 2006), bude plně postavena na Eclipse! Že vám to vyrazilo dech? Nic si z toho nedělejte a přečtěte si příspěvek Floyda Marinescu Borland announces JBuilder Roadmap future will be Eclipse-based na TSS.